Aktuality

16. června 2014

Netrubte zbytečně na lidi s červenobílou holí! Nevidí Vás, ani neslyší.

Praha, 16. června 2014 – Občanské sdružení LORM – Společnost pro hluchoslepé dnes odstartovalo informační a charitativní kampaň „Netrubte zbytečně. Lidé s červenobílou holí Vás nejen nevidí, ale také neslyší.“ Jejím cílem je upozornit nejen motoristickou veřejnost na hluchoslepé spoluobčany, jejichž poznávacím znamením je bílá hůl s červenými pruhy, která označuje souběžné postižení zraku a sluchu. Součástí kampaně je také finanční sbírka pro LORM, který se v současné době kvůli novému systému přidělování státních dotací potýká s nedostatkem financí. Výtěžek půjde na provoz pěti center občanského sdružení, poskytujících hluchoslepým klientům mj. odborné sociální poradenství, tlumočnické služby nebo výuku komunikace, prostorové orientace a samostatného pohybu. Více o kampani, jejímž patronem je herec Vladimír Javorský, naleznete na webu www.netrubtezbytecne.cz nebo na stránkách sdružení www.lorm.cz.

Tisková zpráva v úplném znění: Netrubte zbytečně na lidi s červenobílou holí! Nevidí Vás, ani neslyší.

12. června 2014

Veselá hluchoslepá Letná: hry, zábava, zážitky a poznání!

VSAĎTE SE, ŽE…

  • NEPŘELIJETE PŘI NALÉVÁNÍ NA SLEPO SKLENICI VODY
  • NEROZLIŠÍTE SE ZAKRYTÝMA OČIMA KOŘENÍ PODLE VŮNĚ
  • NEUBĚHNETE S TRASÉREM VYZNAČENOU TRAŤ
  • NEPŘEČTETE SLOVO NAPSANÉ LORMOVKOU DO DLANĚ

Občanské sdružení LORM, které pomáhá lidem s hluchoslepotou, zve všechny malé i velké 19. června na zábavné a zážitkové odpoledne na „Veselou hluchoslepou Letnou“. Na plácku uprostřed Letné nedaleko občerstvení Na Baště budou pro návštěvníky připravena zážitková stanoviště, kde si formou sázek může každý vyzkoušet každodenní i zábavné činnosti bez zrakové a sluchové kontroly, např. ujít trasu s červenobílou holí v klapkách, naučit se Lormovu abecedu, komunikovat v taktilním znakovém jazyce nebo napsat svoje jméno v Braillově písmu. „Často se nás lidé ptají, jaké to je žít bez zraku a sluchu a že si to nedokáží představit,“ přibližuje smysl akce Mgr. Petra Zimermanová, ředitelka sdružení LORM. „Proto jsme se rozhodli lidem hluchoslepotu alespoň částečně přiblížit. Naše sdružení LORM pomáhá lidem s hluchoslepotou již přes 20 let, ale povědomí o tomto duálním smyslovém postižení u nás je stále velmi malé. Málokdo například vůbec tuší, co znamenají červené pruhy na bílé slepecké holi,“ doplňuje svá slova.

Tisková zpráva v úplném znění: Veselá hluchoslepá Letná: hry, zábava, zážitky a poznání!

11. dubna 2014

Dav, adrenalin, odpadky a skvělá atmosféra aneb pražský půlmaraton z pohledu hluchoslepých

Sobota 5. dubna 2014 přinesla Lence, Milanovi, Vaškovi a Davidovi novou výzvu – rozhodli se podpořit svoji organizaci LORM – Společnost pro hluchoslepé během půlmaratonu ve štafetě na závodě Sportisimo 1/2 Maraton Praha. Tři hluchoslepí přibrali mezi sebe jednoho nevidomého nadšence a na trasu se vydali společně se 4 traséry! „Hned od probuzení jsem cítila mravenčení z očekávání, jak běh bude probíhat. Do takovéto akce jsem šla poprvé a netušila jsem, co mě čeká,“ přibližuje ranní nervozitu před půlmaratonem jedna z členek Lormácké štafety, hluchoslepá lektorka keramiky Lenka Křepinská. Lenku společně s trasérem Martinem čekala asi jedna z nejatraktivnějších částí závodu, start na Palachově náměstí, kde se letos sešlo rekordních dvanáct a půl tisíce závodníků. Z hlediska hluku a stresu se však asi jednalo o nejnáročnější část závodu.

„Hodina před startem připomínala interiér úlu. Tam hrála nebo spíš vyřvávala hudba, tam zas něco říkal moderátor do mikrofonu, jinde zase skandovali fandové. Každičké místečko bylo zaplněné sportovci, kteří se připravovali ať už doplňováním tekutin, či protahováním svalů,“ popisuje atmosféru na startu. A to ta nejtěžší část měla teprve přijít. „Rozběh byl náročný, z chůze do běhu, zpět do chůze než se prostor trochu uvolnil. S Martinem jsme se jistili růžovým šátkem, který nám umožňoval jak držet bezpečný odstup, tak i signál pro ostatní. Přesto dravci ze zadních řad předbíhali a vbíhali do cesty. Dbali jsme na volnější tempo, abychom se tzv. nepřepálili.“ Na první předávce na Výtoni na ně už nedočkavě čekal hluchoslepý masér z Opavy, Vašek Fišer se svojí trasérkou Dorou. „Předali jsme čip, přeběhli společně koberec a mohli v klidu vydechnout,“ doplňuje Lenka, to vše za uběhnutý čas 0:34:53.

Tisková zpráva v úplném znění: Dav, adrenalin, odpadky a skvělá atmosféra aneb pražský půlmaraton z pohledu hluchoslepých

3. dubna 2014

Tipněte si, za kolik uběhnou naši hluchoslepí sportovci ve štafetě půlmaraton a vyhrajte triko se srdcem!

Milí naši příznivci a fandové,

už tuto sobotu můžete přijít fandit našim borcům, třem hluchoslepým a jednomu nevidomému běžci, kteří poběží se svými traséry za LORM ve štafetě pražský půlmaraton. Start je ve 12.00 na Palachově náměstí na Praze 1.

Navíc si však můžete tipnout, za jaký čas naše štafeta půlmaraton dá! Kdo se svým tipem nejvíce přiblíží cílovému času, vyhraje od nás krásné bílé triko s červeným pruhovaným srdcem a podpisy od všech našich sportovců.

Nejedná se však o obyčejné tipování, ale o charitativní akci. Jak na to?

Váš časový odhad přepočtěte prosím z minut na koruny a tuto částku nám pošlete na sbírkový účet 43–8709380297/0100 i s vaším jménem a e–mailem v poznámce. Například pokud čas naší štafety odhadujete na 2 hodiny = 120 minut, zašlete nám prosím na sbírkový účet dar ve výši 120 Kč. Darovanou částku můžete samozřejmě navýšit, v tom případě váš tip uveďte v poznámce. Tipovací soutěž vyhodnotíme v úterý 8. dubna podle částek převedených na sbírkové konto do 12.00 a ten samý den do večera zveřejníme jak vítěze naší tipovací soutěže, tak tiskovou zprávu s časem naší štafety. Z výtěžku za tipování uhradíme startovné a průvodcovské služby pro naše klienty.

Tisková zpráva v úplném znění: Tipněte si, za kolik uběhnou naši hluchoslepí sportovci ve štafetě půlmaraton a vyhrajte triko se srdcem!

3. dubna 2014

Hluchoslepí poběží v sobotu půlmaraton a podpoří tak svoji organizaci LORM!

Čtyřiatřicetiletý masér Vašek z Opavy, aktivní důchodce a nadšený včelař Milan z Českých Budějovic, pětatřicetiletý David, který je vedoucím hudebního oddělení v Karlínském Spektru a krásná osmadvacetiletá lektorka keramiky Lenka ze Žižkova. Co ti všichni mají společného? Kromě zrakového a sluchového postižení je spojuje zájem podpořit aktivně organizaci, která jim mnoho let pomáhá, LORM – Společnost pro hluchoslepé. Ptáte se jak? Už několik měsíců se každý po svém připravují na pražský půlmaraton, který poběží už tuto sobotu 5. dubna ve štafetě. Tři hluchoslepí a jeden nevidomý sportovec se však nevydají na běžeckou trať centrem Prahy samotní, každý poběží se svým trasérem/trasérkou.

Jedná se sice o jejich první běžecký závod pořádaný pod hlavičkou Prague International Marathon (PIM), ve sportu však nejsou žádnými nováčky. Milan z Budějovic si pravidelně vozí z Lormolympiády, sportovní soutěže osob s hluchoslepotou, největší počet zlatých medailí v atletických disciplínách. Vašek z Opavy zcela propadl adrenalinovému sportu – střílečce airsoftu, pravidelně jezdí na tandemovém kole závod horských kol Silesia Merida Bike Marathon a nově se připravuje na tzv. Kopřivnického Drtiče. David se mnoho let aktivně věnuje futsalu (fotbalu pro nevidomé) a boxu, Lenka pravidelně chodí na taichi, zumbu, věnuje se posilování, běhání a dokonce si vyzkoušela i horolezectví.

Tisková zpráva v úplném znění: Hluchoslepí poběží v sobotu půlmaraton a podpoří tak svoji organizaci LORM!

28. března 2014

Doteky č. 78 (Jaro 2014)

doteky 78

V tomto jarním čísle Doteků opět najdete řadu zajímavých článků, aktuálních zpráv, důležitých informací a cenných rad. Pomyslnými okénky tentokrát nahlédneme do Brna a Jindřichova Hradce. V rubrice „Příběh“ najdete druhou část barvitého vyprávění PhDr. Dagmar Moravcové o tom, jak z malé milovnice přírody vyrostla uznávaná zraková terapeutka. Do rubriky „Zdraví“ je zařazen článek o vážném onemocnění, označovaném jako Ramsey Hunt syndrom, který může vést k poškození sluchu i zraku. V rubrice „Osobnosti ze světa hluchoslepých“ vám tentokrát přestavíme Yvonne Pitrois (1880–1937), která během svého života byla ve své rodné Francii téměř stejně proslulá jako Helena Kellerová. A v rubrice „Ze světa“ se dočtete o kavárně hluchoslepých Café 55, která byla před třemi lety otevřena ve městě Exeter ve Velké Británii.

To vše a mnoho dalšího zajímavého si můžete přečíst zde: Doteky 78.

A na závěr neveselá, ale důležitá informace: Na rok 2014 jsme od MPSV a MHMP dostali v historii LORMu nejnižší dotaci, která nepokryje ani 17 % celkových nákladů organizace! Z toho důvodu jsme museli přijmout úsporná opatření a bohužel Doteky v letošním roce nebudou vycházet ve zvětšeném černotisku, Braillově písmu ani jako zvuková nahrávka v mp3 formátu. Náklady na tyto specifické formáty jsou nesmírně vysoké. Ale protože víme, že dnes již velká část z vás, našich čtenářů Doteků, si může náš časopis číst a prohlížet na svých počítačích a noteboocích vybavených speciálními programy, tak věříme, že toto opatření nebude pro většinu z vás tolik bolestné. Pro ostatní, kteří nemají možnost si časopis přečíst v elektronické podobě, platí nabídka, že jim rádi náš čtvrtletník přečtou naše terénní sociální pracovnice, ať už při osobní návštěvě nebo společně na klubovém setkání. Proto pokud máte zájem náš časopis nově odebírat v elektronické podobě, kontaktujte prosím Ing. Lenku Sellnerovou na kancelar@lorm.cz nebo telefon 777 764 194.

Časopis Doteky, vychází díky finanční podpoře Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška. Děkujeme!

7. března 2014

Sdružení LORM hledá sociálního pracovníka pro hluchoslepé do pražského centra

Občanské sdružení LORM – Společnost pro hluchoslepé hledá kolegyni/kolegu pro terénní sociální práci s osobami s hluchoslepotou při Poradenském centru Praha.

Podmínkou je vysokoškolské nebo vyšší odborné vzdělání v oborech speciální pedagogika/sociální práce nebo příbuzném oboru, výhodou praktické zkušenosti se zrakově či sluchově handicapovanými.

Předpokladem je bydliště v Praze, výborné organizační a komunikační schopnosti, znalost práce na PC na dobré úrovni, flexibilita, pracovitost, zodpovědnost a spolehlivost.

Nabízíme práci v profesionálním a přátelském týmu s možností dalšího vzdělávání v oboru.

Výběrové řízení se uskuteční v průběhu března, nástup možný od dubna 2014.

Strukturovaný životopis s motivačním dopisem zasílejte do 24. března 2014 na adresu info@lorm.cz, v předmětu zprávy uveďte „Pracovník pro Poradenské centrum Praha“.

Další informace na tel.: 777 764 191, Mgr. Petra Zimermanová.

21. února 2014

Novinky ve Fotoalbu

Do Fotoalba byly přidány fotografie z těchto klubových akcí:

Fotografie z klubových setkání jsou doplňovány průběžně.

21. ledna 2014

Sdružení LORM hledá sociálního pracovníka pro hluchoslepé do libereckého centra

Občanské sdružení LORM – Společnost pro hluchoslepé hledá kolegyni/kolegu pro terénní sociální práci s osobami s hluchoslepotou při Poradenském centru Liberec.

Zákonnou podmínkou je vysokoškolské nebo vyšší odborné vzdělání v oborech speciální pedagogika/sociální práce nebo příbuzném oboru, praxe a zkušenosti z práce se zrakově či sluchově handicapovanými výhodou.

Předpokladem je bydliště v Liberci, výborné organizační a komunikační schopnosti, znalost práce na PC na dobré úrovni, flexibilita, pracovitost, zodpovědnost a spolehlivost.

Nabízíme práci v profesionálním a přátelském týmu s možností dalšího vzdělávání v oboru.

Výběrové řízení se uskuteční v průběhu ledna/února, nástup možný od února 2014.

Strukturovaný životopis s motivačním dopisem zasílejte do 31. ledna 2014 na adresu info@lorm.cz, v předmětu zprávy uveďte „Pracovník pro Poradenské centrum Liberec“.

Další informace na tel.: 777 764 191, Mgr. Petra Zimermanová.