Příspěvek
Ročník: 2026
Kategorie: Próza
Číslo: 7
Autor
Jméno: - jméno dosud nezveřejněno -
Typ a stupeň postižení: praktická hluchoslepota
Milí kamarádi a přátelé,
už uplynulo hodně vody a času, který jsem s vámi strávil. Slunce vycházelo a zapadalo. Byl jsem při síle. Teď to vnímám daleko citlivěji. Raduji se z každého nového dne. Sluníčko se večer začne sklánět za lesy a hory a jde spát. Abych si odpočinul i já. Vím, že v každém věku se může leccos přihodit. S LORMem jsem prožil krásná a úžasná dobrodružství, na běžkách v zimě na Kuklíku krásně zasněženou krajinou, výlety na tandemových kolech s traséry Petrou a Zdenou, Pavlem, ale i se Standou a Markem.
Dělali jsme pěší výlety s Toníkem Ambrůžkem. Tenkrát nám to šlapalo. Vloni v dubnu v roce 2025 ve věku 92 let odešel Tonda do nebe za svou manželkou. Pro mě to je velká ztráta, byl to úžasný, obětavý kamarád s krásnou duší a srdcem v těle. Naše přátelství trvalo 45 let. Toníku, děkuji ti za tvé opravdové a obětavé kamarádství. V mém srdci jsi silně zapsán i s Maruškou. Hodně jste ovlivnili můj život.
Přátelé LORMu, to jsou moje vzpomínky na krásné časy v LORMu. Není to, že se s vámi loučím. Soutěž a olympiáda bude zase až za 4 roky. To by mi mělo být 80 let. Nevím, zda budu schopen tam být s vámi a ještě něco psát. Krásné časy z olympiád a dalších soutěží zůstanou už jen vzpomínkou, ale bylo to nádherné a skvělé. Každému bych to přál prožít.
Děkuji LORMu, ředitelce Petře, Zdeně, Pavlovi, Lence, Evě, Zuzce, Dáše, Jiřce, Olince a Božence, Kájině, Jiřímu, Pepovi a dalším kamarádům.
LORMu, této skvělé organizaci, přeji jen to nejlepší, a aby se jí dařilo i nadále. Snad bych měl prozradit, že na pobytech LORMu se vždy na závěr hrály pro zasmání krátké scénky. Snad ta poslední o včeličkách byla ta nejhezčí a moc se všem líbila. Pobytů jsem zažil celkem 13. Olympiádu jsem miloval a nechal si vyrobit tričko s nápisem LORM: L − láska, O − olympiáda, R − radost, M − miluji.
V 59 letech začít závodit s mladšími o 30 let není sranda, ale podařilo se mi získat 15 zlatých, 14 stříbrných a 5 bronzových medailí. Mám za sebou účast na 2 půlmaratonech v Praze, které jsem běžel ve štafetovém závodě s trasérkou Lenkou. Náš úsek 6 km jsem ve svých 65 letech uběhl za 36 minut a ve své věkové kategorii jsem byl první.