Dav, adrenalin, odpadky a skvělá atmosféra aneb pražský půlmaraton z pohledu hluchoslepých

11. 4. 2014

2014_03_01Sobota 5. dubna 2014 přinesla Lence, Milanovi, Vaškovi a Davidovi novou výzvu – rozhodli se podpořit svoji organizaci LORM – Společnost pro hluchoslepé během půlmaratonu ve štafetě na závodě Sportisimo 1/2 Maraton Praha. Tři hluchoslepí přibrali mezi sebe jednoho nevidomého nadšence a na trasu se vydali společně se 4 traséry! „Hned od probuzení jsem cítila mravenčení z očekávání, jak běh bude probíhat. Do takovéto akce jsem šla poprvé a netušila jsem, co mě čeká,“ přibližuje ranní nervozitu před půlmaratonem jedna z členek Lormácké štafety, hluchoslepá lektorka keramiky Lenka Křepinská. Lenku společně s trasérem Martinem čekala asi jedna z nejatraktivnějších částí závodu, start na Palachově náměstí, kde se letos sešlo rekordních dvanáct a půl tisíce závodníků. Z hlediska hluku a stresu se však asi jednalo o nejnáročnější část závodu.

„Hodina před startem připomínala interiér úlu. Tam hrála nebo spíš vyřvávala hudba, tam zas něco říkal moderátor do mikrofonu, jinde zase skandovali fandové. Každičké místečko bylo zaplněné sportovci, kteří se připravovali ať už doplňováním tekutin, či protahováním svalů,“ popisuje atmosféru na startu. A to ta nejtěžší část měla teprve přijít. „Rozběh byl náročný, z chůze do běhu, zpět do chůze než se prostor trochu uvolnil. S Martinem jsme se jistili růžovým šátkem, který nám umožňoval jak držet bezpečný odstup, tak i signál pro ostatní. Přesto dravci ze zadních řad předbíhali a vbíhali do cesty. Dbali jsme na volnější tempo, abychom se tzv. nepřepálili.“ Na první předávce na Výtoni na ně už nedočkavě čekal hluchoslepý masér z Opavy, Vašek Fišer se svojí trasérkou Dorou. „Předali jsme čip, přeběhli společně koberec a mohli v klidu vydechnout,“ doplňuje Lenka, to vše za uběhnutý čas 0:34:53.

2014_03_02Vašek s trasérkou Dorou přeběhli Palackého most a velkou část své trasy běželi po smíchovské a malostranské straně, přes most Legií se vrátili na pravý břeh Vltavy, kde už je na druhé předávce na Smetanově nábřeží čekal nevidomý pedagog volného času David Berenreiter společně s trasérem Alešem. Vašek s Dorou uběhli druhou část štafety za podobný čas 0:35:08. David se cestou stihl za běhu posilnit banánem, čekala jej totiž dlouhá cesta po levé straně řeky do Holešovic až k Libeňskému mostu. David i přes zraněný kotník dosáhl podobného času jako jeho kolegové ve štafetě 0:36:25. Z Libeňského mostu na zbývajících šest kilometrů vybíhal hluchoslepý Milan Koklar z Českých Budějovic s trasérkou Lenkou. Třiašedesátiletý Milan jako jediný člen ze štafety měl před půlmaratonem čas na pravidelný a dlouhodobý trénink a na jeho čase i přes vyšší věk to bylo znát. Šest kilometrů dal společně s trasérkou za 0:39:08! U Mánesova mostu Milana na pár metrech před cílem společným během doprovodili a povzbudili Lenka s Vaškem a traséry. „Poprvé v životě jsem měl možnost se zúčastnit tak velkého a masového běhu v Praze, organizačně to bylo všechno velmi dobře připraveno,“ ohodnotil svoji první zkušenost Milan. „Nejvíc mne překvapilo tleskání a fandění diváků, hodně mně to povzbudilo na duchu,“ dodává.

Štafeta běžící za sdružení LORM uběhla půlmaraton v celkovém čase 2:25:34. A v čem to pro ně byla nová zkušenost? „Je to přece jen něco úplně jiného, než si v klidu jít zaběhat do lesa, nebo parku. Zde na půlmaratonu se člověk potýká s velkým množství lidí, adrenalinem, nakonec i s válejícími odpadky a doporučeným časem, ve kterém se závod odehrává,“ shrnuje své postřehy Lenka.

„Máme velikou radost z úspěchu našich běžců na sobotním půlmaratonu a velkým překvapením pro nás pro všechny byly i vyrovnané časy, za které jednotlivé úseky naši sportovci dali,“ hodnotí výkony sportovců ředitelka sdružení LORM, Mgr. Petra Zimermanová. „Dalším milým překvapením, které následovalo hned po půlmaratonu, byla zpráva z Nadačního fondu Českého rozhlasu, že nám navýší již přidělené nadační příspěvky na naše služby o půl milionu korun! Moc si dlouhodobé podpory od Světlušek vážíme, hodily nám doslova záchranné lano,“ doplňuje svá slova. Zvláště letos je pro sdružení LORM podpora od všech příznivců a dárců důležitá. Letošní dotace, které sdružení obdrželo na sociální služby pro hluchoslepé, jsou katastroficky nízké a postačí sotva na 18 % celkových nákladů. „Od konce ledna řešíme úsporná opatření, jednáme s Ministerstvem práce a sociálních věci i s jednotlivými kraji. Bohužel zatím bez konkrétního výsledku,“ popisuje zoufalou situaci Petra Zimermanová. „Naše organizace doplácí na skutečnost, že se u nás připravuje financování služeb v rámci jednotlivých krajů, aniž by kdokoliv systémově řešil dopad těchto změn pro organizace s celostátní působností, jako jsme my,“ dodává. „My to však nevzdáváme a stejně jako naši hluchoslepí sportovci běžíme již několik měsíců pomyslný maraton: snažíme se jednat dál, podáváme žádost o navýšení dotací na MPSV, průběžně oslovujeme nadace, firmy i dárce z řad veřejnosti, zkrátka věříme, že se nám nakonec podaří získat potřebné zdroje a především přimět příslušné úřady, aby s námi vedly odborný a smysluplný dialog.“

2014_03_03Jak hluchoslepí sportovci dokazují, díky pomoci trasérů, průvodců, tlumočníků a také díky odborným službám ze strany sdružení LORM mohou dokázat zdánlivě nemožné. Nejdůležitější pro hluchoslepé jsou však každodenní terénní sociální služby, které jsou momentálně v ohrožení. Sdružení LORM kvůli nedostatku financí muselo zrušit všechny tři plánované týdenní pobyty, omezilo terénní služby v Libereckém a Moravskoslezském kraji i vydávání časopisu Doteky. Časopis, který přes 10 let vycházel ve zvětšeném černotisku, Braillově písmu a jako zvuková nahrávka, bude letos k přečtení jen v elektronické podobě.

„Více než kdy jindy si vážíme podpory ze strany příznivců a dárců, každý sebemenší příspěvek, každá dárcovská SMS nám umožňuje dál poskytovat služby,“ doplňuje svá slova Zimermanová. „Hluchoslepí se s naší pomocí učí komunikační systémy, prostorovou orientaci a samostatnou chůzi s červenobílou holí, jezdí s našimi traséry na běžkách nebo na tandemových kolech, soutěží ve sportovních disciplínách na Lormolympiádě a v umělecké soutěži o Cenu Hieronyma Lorma. Bez pomoci LORMu však mohou být – a reálně už nyní v některých krajích i jsou – ochuzeni,“ přibližuje aktuální situaci ředitelka sdružení.

TiskSlužby pro hluchoslepé může podpořit každý ve veřejné sbírce Červenobílé dny, kterou už 12. rokem pořádá sdružení LORM. Stačí poslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS LORM na číslo 87 777 nebo tzv. roční dárcovskou „smsku“ ve tvaru DMS LORM ROK na stejné číslo. Cena jedné dárcovské SMS je 30 Kč, o.s. LORM obdrží 28,50 Kč. Pro příspěvky je také po celý rok otevřeno sbírkové konto 43–8709380297/0100. Podrobné informace o sbírce včetně vyúčtování předchozích ročníků přinášejí stránky www.cervenobiledny.cz. Sdružení LORM je u nás jediným registrovaným poskytovatelem sociálních služeb pro hluchoslepé v České republice. Souhrnné informace o tomto těžkém zdravotním postižení přináší webové stránky www.lorm.cz.

Běh pro hluchoslepé podpořili:

  • Společnost Colognia press, a.s., která nechala pro sportovce zdarma vytisknout krásné červenobílé samolepky se srdcem
  • Kreativními nápady Marek Valiček/Muchogusto a grafička Irena Egerová