Druhé přání z 25 splněno!

2. 11. 2018

Foto přání 2

Agentura Grayling letos slaví čtvrtstoletí na českém trhu a rozhodli se, že místo pořádání velkého večírku, po kterém by ráno zůstala jen kocovina, oslaví toto výročí jinak. A protože je jejich denním chlebem komunikace, rozhodli se za každý rok z těch pětadvaceti let splnit jedno přání lidem postiženým hluchoslepotou. Spojili se proto s naší spolkem LORM – Společností pro hluchoslepé z.s. Komunikace a přístup k informacím jsou pro naše klienty, totiž každodenní výzvou. Tento týden se podařilo společnost Grayling Czech Republic splnit už druhé přání! Jaké přání to bylo a jak to celé proběhlo?

Druhé přání jsme splnili paní Pavle Sykáčkové z domu s pečovatelskou službou Merkur v Chomutově. Ta trpí praktickou slepotou, ale se sluchadly celkem dobře slyší. Než se jí zrak zhoršil, bývala vášnivou čtenářkou. Dnes stejně vášnivě poslouchá audioknihy. Přála si proto setkat se s herečkou Helgou Čočkovou, která audioknihy pro nevidomé už řadu let namlouvá. Paní Pavlu i její kamarádku a průvodkyni Jarušku jsme vyzvedli v Chomutově v poledne a vyrazili do Prahy. To jsme ještě netušili, jak moc zábavná ta hodina a půl v autě bude.

Měli jsme pocit, že na zadních sedadlech sedí dva zdroje neutuchající pozitivní energie. Slyšeli jsme spoustu krásných a veselých historek, a byli svědky životního nadhledu, pokory, skromnosti a dobré nálady. S tou ostatně paní Pavla prochází celým životem, který rozhodně nebyl jednoduchý. Zraková vada se u ní objevila už v mládí. Překonala dvakrát rakovinu, žije s jednou ledvinou, kardiostimulátorem a nevidomá je i její dcera se svým manželem. Paní Pavla v tom ale má jasno. Její pradědeček byl Jindřich Mošna, slavný český divadelní herec a komik. Smysl pro humor tak prý určitě zdědila po něm a má ho v genech. A to bylo znát i při setkání s herečkou Helgou Čočkovou, které se uskutečnilo přímo v sídle společnosti LORM.

Všechny tři dámy spolu strávily dvě hodiny a loučily se jako dobré kamarádky. Paní Pavla dokonce Helze Čočková předala seznam stovky jejich knih, které namluvila. Ta ji zase na oplátku přečetla její báseň Po operaci, za kterou paní Pavla získala hlavní cenu odborné poroty v kategorii poezie v literární soutěži Ceny Hieronyma Lorma. Můžete si ji přečíst zde.

Pozdě odpoledne jsme vyrazili zpět do Chomutova. Obě dámy nám recitovaly své básně, vyprávěly o svých profesních životech, mládí, životě v pohraničí, záludnostech stáří, a nebýt toho, že z Prahy trvá cesta jen hodinu a půl, určitě bychom si povídali ještě dlouho. Po příjezdu jsme ještě dostali pozvání, abychom si prohlédli jejich bydlení a paní Pavla nám vysvětlila, jak dům s pečovatelskou službou funguje.

Před odjezdem jsme se jí zeptali, jestli je horší přijít o zrak nebo o sluch. Její odpověď nás překvapila, ale vlastně potvrdila, jak silnou osobností paní Pavla je.

„Když nevidíte, odděluje vás to jen od věcí, a na ty si můžete sáhnout. Ztráta sluchu vás ale odděluje od lidí.“

Více o naší aktivitě 25 splněných přání si můžete přečíst zde https://www.grayling.com/cz/cs/news/grayling_slavi_25_let_na_ceskem_trhu

Zdroj: https://www.grayling.com/cz/cs/news/splnili_jsme_druhe_z_25_prani