Hlasování veřejnosti o Cenu Hieronyma Lorma právě spuštěno

15. 8. 2016

nove_logo_CHLPrávě dnes bylo na webových stránkách www.lorm.cz spuštěno elektronické hlasování veřejnosti o Cenu Hieronyma Lorma. Až do 15. září může kdokoliv svým hlasováním podpořit uměleckou soutěž hluchoslepých a rozhodnout tak o vítězi 6. ročníku Ceny Hieronyma Lorma. Spolek LORM z.s. na svých webových stránkách zveřejnil šest básnických textů v kategorii Poezie a jedenáct literárních děl v kategorii Próza. Prostřednictvím literárních děl lze nahlédnout do rozmanitých příběhů lidí, kteří se museli naučit žít s hluchoslepotou.

A jak se lze do hlasování o Cenu veřejnosti zapojit? Stačí si na stránkách www.lorm.cz přečíst anonymně zveřejněné příspěvky na společné téma „Pohádka o životě“ a klepnutím na jedno tlačítko v části Poezie a na jedno v části Próza poslat hlas vybraným příspěvkům. Hlasování bude ukončeno 15. září o půlnoci. Z jednoho počítače lze v každé kategorii hlasovat pouze jedenkrát.

Přímý odkaz na hlasování od 15. srpna do 15. září 2016: https://www.lorm.cz/pro-hluchoslepe/nase-projekty/cena-hieronyma-lorma/aktualni-rocnik/hlasovani/

stastna-vitezka-smallHluchoslepým autorům vítězných děl bude 8. října 2016 na víkendové konferenci LORM z.s. v Kralupech nad Vltavou slavnostně udělena Cena veřejnosti. Vedle této ceny se také soutěží o Cenu odborné poroty. Do výtvarné soutěže přihlásilo svá díla celkem devět hluchoslepých tvůrců. Jejich tvorba bude vystavena právě na víkendové konferenci LORM z.s. a o vítězích této části soutěže rozhodnou samotní účastníci konference.

Smyslem soutěže je poskytnout osobám s hluchoslepotou prostor ke kreativitě a současně zprostředkovat jejich svět veřejnosti. Soutěž nese jméno po hluchoslepém básníkovi, filosofovi a novináři Heinrichu Landesmannovi (9. 8. 1821 – 3. 12. 1902), který z důvodu pronásledování rakousko-uherskými úřady přijal pseudonym Hieronymus Lorm. Pro vlastní potřebu si vytvořil komunikační systém – dotekovou abecedu, tzv. Lormovu abecedu, kterou dnes používají ke komunikaci hluchoslepí nejen u nás, ale také například v Německu, Belgii či Švýcarsku.

Cena Hieronyma Lorma je pořádána už po šesté pod záštitou a za finanční podpory Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška. První ročník se konal v roce 2006 při příležitosti 15. narozenin sdružení LORM.

Další informace k soutěži lze získat na telefonním čísle 777 764 191, po e-mailu info@lorm.cz nebo z webových stránek www.lorm.cz.