Hluchoslepí vytrvalci si na pražském půlmaratonu i přes silný vítr zlepšili své „osobáky“!

31. 3. 2015

lenkaSobota 28. března 2015 přinesla Lence Křepinské a Milanovi Koklarovi další běžeckou výzvu – oba hluchoslepí vytrvalci se rozhodli podruhé podpořit svoji organizaci LORM – Společnost pro hluchoslepé během ve štafetě na Sportisimo 1/2Maraton Praha. Bezpečnost v davu jim zajišťovali jejich traséři. Do štafety mezi sebe přizvali dva příznivce sdružení LORM, kteří jim pomohli ke krásnému výslednému času. A v cíli určitě nelitovali, oba si i přes nepřízeň počasí uběhli „osobáky“.

Za působivých tónů Smetanovy Vltavy letos vyběhlo z Palachova náměstí dvanáct a půl tisíce běžců. Na start, který je z hlediska hluku a stresu pro osobu s hluchoslepotou jednou z nejnáročnějších částí závodu, se stejně jako loni odhodlaně postavila Lenka. „Letos si s námi pěkně pohrálo počasí. Byli jsme řádně připravení na chladno, případný lehký deštík a větrno. Úderem poledne nás přišlo podpořit i sluníčko, takže v mžiku se udělalo vedro. Běžci v čepicích a rukavicích se svlékali za běhu,“ přibližuje podmínky 17. ročníku hluchoslepá běžkyně Lenka Křepinská z Prahy. „Věděla jsem, že letos mám víc natrénováno, přesto ke konci síly ubývaly a pocit žízně přibýval. Ale výsledný čas 00:27:37 za to stál! Opět se mi podařilo zlepšit si osobní rekord,“ shrnuje své dojmy ze závodu. „Krásná atmosféra, super zážitek, velké díky patří mojí trasérce Lence Pokorné a taky aktivním fanouškům z LORMu,“ dodává.

milanNa první předávce na Výtoni na ně už nedočkavě čekala dobrovolnice Dora Marholdová, z druhé předávky do třetího úseku vyběhl Pavel Pokorný, kterého ho na třetí předávce před Libeňským mostem očekával už pořádně promrzlý hluchoslepý Milan, připravený uběhnout zbývajících 6,1 kilometru. „S trasérkou Lenkou Sellnerovou jsme vyrazili bojovat se zimou a větrem. Asi po prvním kilometru už nám bylo lépe, po čtvrtém kilometru mi už začalo ubývat sil a těšil jsem se, kdy přijde tunel, most a cíl,“ přiznává Milan Koklar z Českých Budějovic. „Hřál mne však zdařilý čas 00:36:43, který byl o více jak 2 minuty lepší než v minulém roce,“ hodnotí letošní závod.

spolecna„Zatímco vloni naše štafeta složená z hluchoslepých sportovců uběhla půlmaratón ve velmi pěkném čase 2:25:34, letos se Lormácká štafeta dostala pod dvě hodiny na čas 1:57:16,“ komentuje výsledky Petra Zimermanová, ředitelka LORM z.s. „Celkový čas i osobní rekordy jsou určitě důležité pro každého jednotlivého člena štafety. Já si však nejvíc cením skutečnosti, že lidé s hluchoslepotou se navzdory těžkému smyslovému postižení nevzdávají a dokáží vést aktivní život. Samotnému závodu předcházel dlouhodobý a pravidelný trénink, za tím vším stojí z jejich strany obrovské odhodlání a vytrvalost. A v tom všem nám mohou být velkou inspirací,“ dodává.

Jak hluchoslepí sportovci dokazují, díky pomoci trasérů, průvodců, tlumočníků a také díky odborným službám ze strany sdružení LORM mohou dokázat zdánlivě nemožné. Nejdůležitější pro hluchoslepé jsou však terénní sociální služby, které jim pomáhají překonávat překážky v každodenním životě. „Hluchoslepí se s naší pomocí učí komunikační systémy, prostorovou orientaci a samostatnou chůzi s červenobílou holí, využívají našich průvodcovských a tlumočnických služeb, jezdí s našimi traséry na tandemových kolech, soutěží mezi sebou ve sportovních disciplínách na Lormolympiádě a v umělecké soutěži o Cenu Hieronyma Lorma,“ přibližuje sociální služby a projekty Petra Zimermanová. Tato společnost je u nás jediným registrovaným poskytovatelem sociálních služeb pro hluchoslepé v České republice. Souhrnné informace o tomto těžkém zdravotním postižení přináší webové stránky www.lorm.cz.

srdceBěžecká výzva však platí nejen pro hluchoslepé, ale i pro všechny příznivce a dárce. Od roku 2014 se mohou zájemci přihlásit do charitativního běhu a podpořit tak služby pro hluchoslepé. Výzvu už přijalo téměř padesát sportovců a nadšenců, kteří od letošního jara do podzimu poběží za LORM a hluchoslepé maraton, půlmaraton nebo některý z kratších závodů, ať už jako jednotlivci, v týmu nebo ve štafetě. Všechny běhy připravuje společnost Prague International Marathon, spol. s.r.o., která organizuje běžecké závody v Praze, Karlových Varech, Českých Budějovicích, Olomouci a Ústí nad Labem, více na www.runczech.com. Služby pro hluchoslepé lze také podpořit ve veřejné sbírce Červenobílé dny, kterou už 13. rokem pořádá sdružení LORM. Stačí poslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS LORM na číslo 87 777 nebo tzv. roční dárcovskou „smsku“ ve tvaru DMS LORM ROK na stejné číslo. Cena jedné dárcovské SMS je 30 Kč, LORM z.s. obdrží 28,50 Kč. Pro příspěvky je také po celý rok otevřeno sbírkové konto 43-8709380297/0100. Podrobné informace o sbírce včetně vyúčtování předchozích ročníků přinášejí stránky www.cervenobiledny.cz.

Foto: Ria Korcová

Běh pro hluchoslepé podpořili:

  • Společnost Colognia press, a.s., která nechala pro sportovce zdarma vytisknout krásné červenobílé samolepky se srdcem
  • Kreativními nápady Marek Valiček/Muchogusto a grafička Irena Egerová