Na letošní Lormolympiádě si většinu medailí rozdělili tři hluchoslepí borci!

23. 9. 2013

Lormolympiáda

Praha, 23. 9. 2013: Dvacet pět hluchoslepých sportovců bojovalo o víkendu ve Vyškově na 4. ročníku Lormolympiády. Největší počet medailí v sedmi atletických disciplínách opět vybojoval hluchoslepý Milan Koklar z Českých Budějovic, celkem si domů odvážel 4 zlaté a 3 stříbrné medaile. Velkým překvapením a černým koněm letošní Lormolympiády však byl Ladislav Holba z Ostravy, který se soutěže zúčastnil poprvé a celkem vybojoval 3 zlaté medaile a 4 stříbrné. Třetím favoritem byl Václav Fišer z Opavy, který 4x uspěl na třetím místě. Dvě stříbrné medaile si ve smíšených disciplínách vybojovaly i ženy – Božena Valenová za skok z místa a Lenka Křepinská v disciplíně sedy – lehy. Jiří Schneider z Plzně již počtvrté obhájil své prvenství v šachovém turnaji. Celkem se v neděli během slavnostního ceremoniálu rozdalo 24 medailí, letos nově byli hodnotnými cenami oceněni i sportovci, kteří uspěli na 4. „bramborovém“ místě. Celostátní sportovní soutěž osob se zrakovým a sluchovým postižením různého stupně pořádalo občanské sdružení LORM. S ohledem na studené a podmračené počasí se sportovalo v tělocvičně základní školy Letní pole ve Vyškově.

Lormolympiáda„Čtvrtý ročník Lormolympiády se opět nesl ve skvělé atmosféře, hluchoslepí sportovci se nechali vyburcovat k neuvěřitelným sportovním výkonům a vyzkoušeli si dokonce i novou disciplínu, hod raketkami,“ komentuje 4. ročník Mgr. Petra Zimermanová, ředitelka o.s. LORM. „Každý se nechal strhnout atmosférou soutěže a za hlasitého povzbuzování, ovací a potlesku diváků dával do svých výkonů úplně všechno. S medailí nebo bez, každý účastník se stal vítězem 4. ročníku,“ doplňuje svá slova Zimermanová. Účastníci kromě sportování využili bohatého kulturního a společenského programu, v pátek večer mezi hluchoslepé sportovce zavítali šermíři ze skupiny historického šermu Buhurt, sobotní sportovní klání vyvrcholilo tanečním večírkem.

Lormolympiáda - logoPodmínky u jednotlivých soutěží byly přizpůsobeny hluchoslepým sportovcům. Průvodci a traséři zajišťovali bezpečnost sportujících účastníků, veškeré dění měli přítomní komentované prostřednictvím megafonu a individuálně tlumočené do znakového jazyka a dalších komunikačních systémů, které používají osoby s hluchoslepotou. Smyslem celé soutěže je povzbudit u hluchoslepých sportovního ducha, vzájemnou toleranci a přátelství. Kompletní informace k Lormolympiádě i předchozím ročníkům lze najít na www.lorm.cz.

Výsledky 4. ročníku

Disciplína 1. místo 2. místo 3. místo
Běh na 30 metrů s trasérem Ladislav Holba Milan Koklar Václav Fišer
Hod medicimbálem Milan Koklar Ladislav Holba Ladislav Čureja
Hod raketkami Milan Koklar Ladislav Holba Václav Fišer
Dřepy Ladislav Holba Milan Koklar Václav Fišer
Skok z místa Milan Koklar Ladislav Holba Božena Valenová
Sedy – lehy Milan Koklar Ladislav Holba Lenka Křepinská
Kliky Ladislav Holba Milan Koklar Václav Fišer
Šachy Jiří Schneider Jan Kessner Petr Veselý

2012-darciLormolympiáda se konala díky laskavé podpoře Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška. Speciální DÍK patří občanskému sdružení Velký vůz za bezplatné zapůjčení megafonu.