Na pátém ročníku Lormolympiády zazářili mladí hluchoslepí sportovci!

21. 9. 2015

adam
Dvacet pět hluchoslepých sportovců bojovalo o víkendu ve Vyškově na 5. ročníku Lormolympiády. Novinkou letošního ročníku bylo samostatné ocenění mužů a žen ve čtyřech atletických disciplínách z celkových šesti. Jiří Schneider z Plzně již popáté obhájil své prvenství v šachovém turnaji, sedmé soutěžní disciplíně. Největší počet medailí z nejcennějších kovů si v šesti atletických disciplínách vybojoval hluchoslepý Adam Maršík z Číměře u Jindřichova Hradce, který se Lormolympiády zúčastnil poprvé a doslova zazářil. Čtyřiadvacetiletý mladík si domů do jižních Čech odvážel celkem 5 zlatých a 1 stříbrnou medaili. Druhým velkým překvapením letošní Lormolympiády byl nejmladší účastník, třiadvacetiletý Karel Schmidt, rodák z Ústí nad Labem, který se soutěže rovněž zúčastnil poprvé a ve Vyškově vyhrál 1 zlatou, 1 stříbrnou a 1 bronzovou medaili. Horký favorit předchozích ročníků Lormolympiády, čtyřiašedesátiletý Milan Koklar z Českých Budějovic, ve velké konkurenci obhájil celkem 4 medaile.

lenkaA jak se dařilo hluchoslepým sportovkyním? Běhy na krátkou i dlouhou trať sedly devětadvacetileté Lence Křepinské z Prahy, která si v samostatné kategorii vyběhala na 50 metrech zlatou medaili, a ve smíšeném běhu s muži na 1 km vybojovala stříbro! Hluchoslepá Božena Valenová z Prahy byla oceněna celkem 4 stříbrnými medailemi v atletických disciplínách. Novou tváří mezi ženami se stala čtyřiapadesátiletá Olga Pírková z Líchov u Sedlčan, která v běhu na 50 metrů a skoku do dálky vybojovala dvě bronzové medaile. Celkem se v sobotu večer během slavnostního ceremoniálu rozdalo 33 medailí.

„Pátý ročník se opět nesl ve skvělé atmosféře, letošní Lormolympiáda byla díky novým tvářím zvláště napínavá a hluchoslepí sportovci se nechali vyburcovat k úžasným sportovním výkonům,“ komentuje 5. ročník Mgr. Petra Zimermanová, ředitelka LORM z.s.. „Každý se nechal strhnout atmosférou soutěže a za hlasitého povzbuzování, ovací a potlesku diváků dával do svých výkonů úplně všechno. S medailí nebo bez, každý účastník se stal vítězem Lormolympiády. Máme velikou radost, že se nám daří naplňovat smysl celé soutěže, a tím je povzbuzovat u hluchoslepých osob sportovního ducha, vzájemnou toleranci a přátelství,“ doplňuje svá slova Zimermanová.

Podmínky u jednotlivých soutěží byly přizpůsobeny hluchoslepým sportovcům. Průvodci a traséři zajišťovali bezpečnost sportujících účastníků, veškeré dění měli přítomní komentované prostřednictvím megafonu a individuálně tlumočené do znakového a taktilního znakového jazyka a dalších komunikačních systémů, které používají osoby s hluchoslepotou.