Osmnácté přání se splnilo ve Slaném, kde se četly dětem básničky pana Františka

26.6.2019

Agentura Grayling oslavila loni čtvrtstoletí na českém trhu a místo pořádání velkého večírku, po kterém by ráno zůstala jen kocovina, rozhodli se oslavit toto výročí jinak. Protože je jejich denním chlebem komunikace, nabídli naší organizaci, že za každý rok z těch pětadvaceti let splní jedno přání lidem postiženým hluchoslepotou. Komunikace a přístup k informacím jsou pro naše klienty, totiž každodenní výzvou. Spojili se proto s naším spolkem LORM – Společností pro hluchoslepé z.s. A jak proběhlo splnění 18. přání?

Foto 18. přání

Pan František se i přes svůj handicap, způsobený vrozenou oční vadou a ztrátou sluchu, již léta věnuje psaní knížek pro děti. Jak on sám říká, psaní je to jediné smysluplné, co ještě může vykonávat. Na vlastní náklady vydal knihu Šprýmovánky a moc si přál, aby se básničky z této knížky dostaly mezi děti. Díky vstřícnosti Knihovny Václava Štecha ve Slaném jsme v pořadí osmnácté přání mohli splnit.

Slánská knihovna uspořádala čtení Šprýmovánek a pozvala děti z jedné ze základních škol. Těm jsme předčítání zpestřili jednoduchým testem, ve kterém odpovídaly na otázky týkající se básniček. Bylo vidět, že dokázaly upoutat jejich pozornost, protože během čtení ani nedutaly a téměř všechny zvládly test bezchybně. Pět vylosovaných výherců získalo knížku Šprýmovánky, ostatní si odnášeli alespoň sladkou odměnu.

Děti v knížce zaujaly kromě básniček i obrázky, které malovali jejich vrstevníci ze školy ve Žďáru nad Sázavou, odkud pan František pochází. Pozorně pak naslouchaly i vyprávění o panu Františkovi a o tom, jaké další knížky pro děti připravuje. Malé posluchače všechno velmi zajímalo a měly spoustu otázek. Podle pracovnic knihovny, které se akce zúčastnily a podílely se na čtení Šprýmovánek, měly básničky i vyprávění u dětí velký úspěch a dokázaly udržet jejich pozornost, což prý nebývá na podobných akcích obvyklé. Protože se pan František vzhledem k jeho věku a zdravotnímu stavu nemohl akce osobně zúčastnit, pozdravily ho děti alespoň prostřednictvím vzkazů, které mu nahrály a které ho velmi potěšily a dojaly. Šprýmovánky odteď mají své čestné místo ve slánské knihovně, kde si je mohou děti přijít zapůjčit.

Více o aktivitě 25 splněných přání si můžete přečíst zde: https://www.grayling.com/cz/cs/news/grayling_slavi_25_let_na_ceskem_trhu

Zdroj: https://www.grayling.com/cz/cs/news/18_prani_jsme_plnili_ve_slanem_kde_se_cetly_detem_basnicky_pana_frantiska