Pošlete svůj hlas básni a povídce od hluchoslepého autora

9. 9. 2010

usmev-vitezky-1Od 15. září do 15. října může každý podpořit svým hlasováním uměleckou soutěž hluchoslepých a rozhodnout tak o vítězi 3. ročníku Ceny Hieronyma Lorma. Občanské sdružení LORM právě zveřejnilo na svých webových stránkách devět básnických textů v kategorii Poezie a sedmnáct literárních děl v kategorii Próza. Kdokoli může odeslat svůj elektronický hlas jedné povídce a jedné básni od hluchoslepého autora.

Jak se lze do hlasování o Cenu veřejnosti zapojit? „Velmi jednoduše, stačí si přečíst na našich stránkách www.lorm.cz anonymně zveřejněné příspěvky na společné téma „Ztráty a nálezy aneb co život dal a vzal“ a klepnutím na jedno tlačítko v části Poezie a na jedno v části Próza poslat hlas vybraným příspěvkům,“ přibližuje pravidla soutěže Mgr. Petra Zimermanová, ředitelka o.s. LORM. „Hlasování bude spuštěno přesně 15. září a ukončeno 15. října o půlnoci. Z jednoho počítače lze však hlasovat pouze jedenkrát,“ doplňuje svá slova.

Hluchoslepým autorům vítězných děl bude 6. listopadu na víkendové konferenci o.s. LORM ve Žďáru nad Sázavou slavnostně udělena Cena veřejnosti. Vedle této ceny se také soutěží o Cenu odborné poroty. Do výtvarné soutěže přihlásilo svá díla celkem 19 hluchoslepých tvůrců. Jejich tvorba bude vystavena právě na víkendové konferenci o.s. LORM a o vítězích této části soutěže rozhodnou samotní účastníci konference.

Smyslem soutěže je poskytnout osobám s hluchoslepotou prostor ke kreativitě a současně zprostředkovat jejich svět veřejnosti. Soutěž nese jméno po hluchoslepém básníkovi, filosofovi a novináři Heinrichu Landesmannovi (9. 8. 1821 – 3. 12. 1902), který kvůli pronásledování přijal pseudonym Hieronymus Lorm. Pro vlastní potřebu si vytvořil komunikační systém – dotekovou abecedu, tzv. Lormovu abecedu, kterou dnes používají ke komunikaci hluchoslepí nejen u nás, ale také například v Německu, Belgii a Švýcarsku.

Cena Hieronyma Lorma je pořádána pod záštitou a za podpory Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška a navazuje na předchozí dva úspěšné ročníky. První ročník se konal v roce 2006 při příležitosti 15. narozenin sdružení LORM. Do literární sekce tehdy zaslalo 13 osob celkem 16 autorských děl, výtvarná kategorie se pyšnila 8 uměleckými díly. Také 2. ročník soutěže, jenž byl zasvěcen společnému tématu „Přátelství“, se těšil velkému zájmu hluchoslepých. Počet přihlášených příspěvků v kategorii próza byl dokonce oproti prvnímu ročníku trojnásobný, celkem bylo přihlášeno 32 příspěvků v kategorii Próza, 7 příspěvků v kategorii Poezie a 16 výtvarných uměleckých děl. Další informace k soutěži lze získat na telefonním čísle 777 764 191, po emailu info@lorm.cz nebo z webových stránek www.lorm.cz.