Pošlete svůj hlas básni či povídce od hluchoslepého autora

31. 8. 2012

vitezka-v-kategorii-prozaOd 1. do 30. září může každý podpořit svým hlasováním uměleckou soutěž hluchoslepých a rozhodnout tak o vítězi 4. ročníku Ceny Hieronyma Lorma. Občanské sdružení LORM právě zveřejnilo na svých webových stránkách osm básnických textů v kategorii Poezie a patnáct literárních děl v kategorii Próza. Kdokoli může odeslat svůj elektronický hlas jedné povídce a jedné básni od hluchoslepého autora. Prostřednictvím literárních děl může každý nahlédnout do rozmanitých příběhů lidí, kteří se museli naučit žít s hluchoslepotou.

A jak se lze do hlasování o Cenu veřejnosti zapojit? „Velmi jednoduše, stačí si přečíst na našich stránkách www.lorm.cz anonymně zveřejněné příspěvky na společné téma „Umění dávat a brát“ a klepnutím na jedno tlačítko v části Poezie a na jedno v části Próza poslat hlas vybraným příspěvkům,“ přibližuje pravidla soutěže Mgr. Petra Zimermanová, ředitelka o.s.  LORM. „Hlasování bude spuštěno přesně 1. září a ukončeno 30. září o půlnoci. Z jednoho počítače lze však hlasovat pouze jedenkrát,“ doplňuje svá slova.

Hluchoslepým autorům vítězných děl bude 20. října na víkendové konferenci o.s. LORM ve Vyškově slavnostně udělena Cena veřejnosti. Vedle této ceny se také soutěží o Cenu odborné poroty. Do výtvarné soutěže přihlásilo svá díla celkem 8 hluchoslepých tvůrců. Jejich tvorba bude vystavena právě na víkendové konferenci o.s. LORM a o vítězích této části soutěže rozhodnou samotní účastníci konference.

Smyslem soutěže je poskytnout osobám s hluchoslepotou prostor ke kreativitě a současně zprostředkovat jejich svět veřejnosti. Soutěž nese jméno po hluchoslepém básníkovi, filosofovi a novináři Heinrichu Landesmannovi (9. 8. 1821 – 3. 12. 1902), který kvůli pronásledování přijal pseudonym Hieronymus Lorm. Pro vlastní potřebu si vytvořil komunikační systém – dotekovou abecedu, tzv. Lormovu abecedu, kterou dnes používají ke komunikaci hluchoslepí nejen u nás, ale také například v Německu, Belgii a Švýcarsku.

CHL-3radkyCena Hieronyma Lorma je pořádána už po čtvrté pod záštitou a za finanční podpory Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška a letos po prvé za podpory Nadace člověk člověku. První ročník se konal v roce 2006 při příležitosti 15. narozenin sdružení LORM. Další informace k soutěži lze získat na telefonním čísle 777 764 191, po emailu info@lorm.cz nebo z webových stránek www.lorm.cz.