Pošlete svůj hlas jedné básni a jedné povídce od hluchoslepých autorů!

29. 8. 2022

Už jen 3 dny můžete hlasovat a rozhodnout o vítězích 8. ročníku umělecké soutěže osob s hluchoslepotou. Hluchoslepým autorům, kteří přihlásili svá díla do soutěže o Cenu Hieronyma Lorma, bude na základě elektronického hlasování ze stránek www.lorm.cz udělena Cena veřejnosti. Stačí si do půlnoci 31. srpna na webových stránkách spolku LORM – Společnost pro hluchoslepé přečíst všechna anonymně zveřejněná díla a jedním kliknutím v kategoriích Poezie a Próza rozhodnout o vítězi 8. ročníku soutěže. Prostřednictvím básní a povídek může každý nahlédnout do rozmanitých příběhů lidí, kteří se museli naučit žít s hluchoslepotou.

Přímý odkaz na e-hlasování do 31. srpna 2022: https://www.lorm.cz/pro-hluchoslepe/nase-projekty/cena-hieronyma-lorma/aktualni-rocnik/hlasovani/

Ze 4 básnických textů v kategorii Poezie a 8 literárních děl v kategorii Próza si vyberte dílo vašemu srdci nejbližší a pošlete mu svůj hlas!

Hluchoslepým autorům vítězných děl bude 30. září 2022 slavnostně udělena Cena veřejnosti v Kralupech nad Vltavou na konferenci LORM z.s. Vedle této ceny se také soutěží o Cenu odborné poroty. Do výtvarné soutěže přihlásilo svá díla osm hluchoslepých tvůrců. Jejich tvorba bude vystavena právě na podzimní vícedenní akci LORM z.s., o vítězích této části soutěže rozhodnou samotní účastníci konference. Smyslem celého projektu je poskytnout osobám s hluchoslepotou prostor ke kreativitě a současně zprostředkovat jejich svět veřejnosti.

V roce 2017 byl dvěma vítězkám Ceny Hieronyma Lorma 2016 věnován březnový díl Televizního klubu neslyšících: https://www.ceskatelevize.cz/porady/1096066178-televizni-klub-neslysicich/217562221800004/video/528848.

Soutěž nese jméno po hluchoslepém básníkovi, filosofovi a novináři Heinrichu Landesmannovi (9. 8. 1821 – 3. 12. 1902), který z důvodu pronásledování rakousko-uherskými úřady přijal pseudonym Hieronymus Lorm. Pro vlastní potřebu si vytvořil komunikační systém – dotekovou tzv. Lormovu abecedu, kterou dnes používají ke komunikaci hluchoslepí nejen u nás, ale také například v Německu, Belgii či Švýcarsku.

Cena Hieronyma Lorma je pořádána už po osmé, první ročník se konal v roce 2006 při příležitosti 15. narozenin sdružení LORM. Další informace k soutěži lze získat na webových stránkách www.lorm.cz. Projekt je realizován za pomoci Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.