Tiskové zprávy 2. ročníku Lormolympiády

4. 9. 2009

Seznam tiskových zpráv:

4. září 2009

Lormolympiáda hluchoslepých borců se blíží!

lormolympiada-2009-tiskova-zprava Už za týden se sjedou ve Žďáru n. Sázavou hluchoslepí sportovci, aby poměřili své síly na Lormolympiádě. Od 11. do 13. září 2009 pořádá sdružení LORM druhý ročník sportovní soutěže pro hluchoslepé.

Letos se do Lormolympiády přihlásilo jednadvacet zájemců, kteří budou soutěžit o medaile v šesti disciplínách: běh na 30 metrů s trasérem, vrh koulí, hod granátem, skok do dálky z místa, sedy – lehy a šachy. Těšit se mohou i na další nesoutěžní a zábavné disciplíny včetně jízdy na tandemovém kole.

Podmínky u jednotlivých disciplín budou uzpůsobeny možnostem hluchoslepých sportovců. „Například při běhu bude mít každý závodník svého traséra, kterého se může přidržovat buď za nadloktí nebo pomocí provázku, gumy či šátku,“ přibližuje akci organizátorka Zdena Jelínková. Veškeré dění bude pro účastníky komentované a individuálně tlumočené do znakového jazyka a dalších komunikačních systémů, které používají osoby s hluchoslepotou. Novinkou druhého ročníku je zkouška z prostorové orientace a samostatného pohybu s červenobílou holí.

lormolympiada-logo-maleAtmosféru Lormolympiády vyjádřila za všechny jedna z účastnic loňského ročníku, Stanislava Kníchalová: „Všichni jsme byli Lormolympiádou doslova lapeni. Každý z nás se cítil borcem a určitě nám všem stouplo sebevědomí při hlášení výsledné délky hodu a času při běhu a ještě za hlasitého povzbuzování, ovací a potlesku diváků.“ Cílem soutěže je povzbudit u hluchoslepých sportovního ducha v atmosféře zdravé rivality, vzájemné tolerance a především přátelství.

Další informace k Lormolympiádě lze získat na telefonním čísle 777 764 191, emailu info@lorm.cz. Fotografie z 1. ročníku jsou ve Fotogalerii Významným zdrojem informací o tomto těžkém zdravotním postižení jsou webové stránky lorm.cz, Sdružení LORM je u nás jediným registrovaným poskytovatelem sociálních služeb pro hluchoslepé v České republice. Lormolympiáda se koná díky laskavé podpoře Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.


15. září 2009

Hluchoslepí bojovali o medaile na Lormolympiádě jako lvi!

lormolympiada-2009-5mJednadvacet osob postižených ztrátou zraku a sluchu různého stupně a rozsahu bojovalo jako o život o medaile na Lormolympiádě. Druhý ročník celostátní sportovní soutěže hluchoslepých pořádalo občanské sdružení LORM ve dnech 11. až 13. září ve Žďáru n. Sázavou. Nejvíce medailí si domů odvážel hluchoslepý borec z Českých Budějovic pan Milan Koklar. Dvě zlaté si doslova „vyskákal“ v disciplínách skok do dálky z místa a skok přes švihadlo a dvě stříbrné vyhrál v disciplínách kliky a sedy-lehy. Loňský vítěz šachového turnaje pan Jiří Schneider obhájil i tentokrát své prvenství a s sebou do Plzně si odvážel kov nejcennější.

„Letos jsme museli soutěžní disciplíny přizpůsobit nejistému a chladnějšímu počasí, proto jsme sportovali v konferenční hale hotelu Jehla,“ přibližuje 2. ročník Mgr. Petra Zimermanová, ředitelka o.s. LORM. Účastníci si zasoutěžili například v běhu na 30 metrů s trasérem, klicích, ve skoku do dálky z místa, ale také se mohli uvolnit při nesoutěžních zábavných disciplínách. Snad každý se nechal strhnout atmosférou a za hlasitého povzbuzování, ovací a potlesku diváků si vyzkoušel běh s knihou na hlavě či s nohama svázanýma s trasérem, skoky ve dvojpytlích, nafukování balónků, přetahování lanem nebo běh v mašince.

lormolympiada-logoNovinkou druhého ročníku byla přehlídková disciplína z oblasti prostorové orientace a sebeobsluhy, která prověřila nejen dovednosti všech účastníků při samostatné chůzi s červenobílou holí, ale také schopnosti rozpoznávat koření a potraviny jen pomocí čichu, chuti a hmatu.

Podmínky u jednotlivých soutěží byly uzpůsobeny možnostem lidí s hluchoslepotou. Průvodci a traséři zajišťovali bezpečnost sportujících účastníků, veškeré dění bylo přítomným komentované a individuálně tlumočené do znakového jazyka a dalších komunikačních systémů, které používají osoby s hluchoslepotou. Cílem soutěže je povzbudit u hluchoslepých sportovního ducha v atmosféře zdravé rivality, vzájemné tolerance a především přátelství.