Tiskové zprávy 3. ročníku Lormolympiády

12. 9. 2011

Seznam tiskových zpráv:


Hluchoslepý borec z Českých Budějovic vybojoval o víkendu sedm zlatých medailí na Lormolympiádě!

2011-lormolympiada-behOsmnáct hluchoslepých sportovců bojovalo o víkendu ve Vyškově v osmi disciplínách na 3. ročníku Lormolympiády. Rekordní počet medailí si na třetím ročníku vybojoval hluchoslepý Milan Koklar z Českých Budějovic. Celkem sedm zlatých vyhrál ve všech atletických disciplínách – běhu na 50 metrů s trasérem, hodu diskem, granátem a oštěpem, vrhu koulí, skoku do dálky z místa a konečně ve vytrvalostním běhu s trasérem. Jiří Schneider již potřetí obhájil své prvenství v šachovém turnaji a s sebou do Plzně si opět odvezl kov nejcennější. Celkem se v neděli během slavnostního ceremoniálu rozdalo 24 medailí a hodnotných cen, mnozí další sportovci si odváželi i po třech stříbrných či bronzových medailích. Celostátní sportovní soutěž osob se zrakovým a sluchovým postižením různého stupně pořádalo občanské sdružení LORM na atletickém stadionu Základní školy Vyškov – Letní pole.

„Třetí ročník Lormolympiády se opět nesl ve skvělé atmosféře, hluchoslepí sportovci se nechali vyburcovat k neuvěřitelným sportovním výkonům, a to i ve zcela nových disciplínách jako byl hod oštěpem a diskem,“ komentuje 3. ročník Mgr. Petra Zimermanová, ředitelka o.s. LORM. „Každý se nechal strhnout atmosférou soutěže a za hlasitého povzbuzování, ovací a potlesku diváků dával do svých výkonů úplně všechno. S medailí nebo bez, každý účastník se stal vítězem 3. ročníku,“ doplňuje svá slova Zimermanová. Další novinkou letošního ročníku bylo představení střelby na cíl jako nesoutěžní a zábavné disciplíny s možností vyzkoušení si v praxi. Účastníci kromě sportování využili bohatého kulturního a společenského programu, který vyvrcholil v sobotu večer bujarou oslavou 20. narozenin o.s. LORM.

2011-lormolympiada-disciplinyPodmínky u jednotlivých soutěží byly přizpůsobeny hluchoslepým sportovcům. Průvodci a traséři zajišťovali bezpečnost sportujících účastníků, veškeré dění měli přítomní komentované prostřednictvím megafonu a individuálně tlumočené do znakového jazyka a dalších komunikačních systémů, které používají osoby s hluchoslepotou. Smyslem celé soutěže je povzbudit u hluchoslepých sportovního ducha, vzájemnou toleranci a přátelství. Více informací k Lormolympiádě i předchozím ročníkům lze najít na www.lorm.cz.

Lormolympiáda se konala díky laskavé podpoře Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška. Děkujeme také Všeobecné zdravotní pojišťovně za věcné dary, které věnovala vítězům 3. ročníku Lormolympiády. Speciální DÍK patří občanskému sdružení Velký vůz za bezplatné zapůjčení megafonu.

Výsledky 3. ročníkulormolympiada-logo-male

Disciplína 1. místo 2. místo 3. místo
Běh na 50 metrů s trasérem Milan Koklar Ladislav Čureja Václav Fišer
Hod diskem Milan Koklar Ladislav Čureja Otokar Nepraš
Hod granátem Milan Koklar Ivo Volf Dagmar Prošková
Hod oštěpem Milan Koklar Otokar Nepraš Dagmar Prošková
Skok do dálky z místa Milan Koklar Božena Valenová Václav Fišer
Vrh koulí Milan Koklar Václav Fišer Dagmar Prošková
Vytrvalostní běh s trasérem Milan Koklar Ladislav Čureja Božena Valenová
Šachy Jiří Schneider Jan Kessner Václav Fišer

Hluchoslepí sportovci poměří o víkendu své síly na Lormolympiádě ve Vyškově!

2011-beh-s-asistentemO nadcházejícím víkendu se sjedou na Moravě hluchoslepí borci, aby si zasoutěžili a pobavili se na Lormolympiádě. Od 9. do 11. září 2011 pořádá sdružení LORM v hotelu Dukla ve Vyškově třetí ročník celostátní sportovní soutěže pro hluchoslepé. Letos se do Lormolympiády přihlásilo dvacet pět zájemců, kteří budou soutěžit o medaile na atletickém oválu v areálu Základní školy Vyškov – Letní pole, a to hned v sedmi disciplínách: běhu na 50 metrů s trasérem, hodu diskem, vrhu koulí, hodu granátem, skoku do dálky z místa, hodu oštěpem a vytrvalostním běhu s trasérem. V případě deště proběhne Lormolympiáda ve školní tělocvičně v přizpůsobených disciplínách. Úplnou novinkou třetího ročníku bude představení airsoftu – střelby na cíl včetně možnosti vyzkoušení si v praxi. Účastníci se mohou těšit na bohatý kulturní a společenský program, který vyvrcholí v sobotu večer oslavou 20. narozenin o.s. LORM.

Podmínky u jednotlivých disciplín budou uzpůsobeny možnostem hluchoslepých sportovců. „Například při běhu bude mít každý závodník svého traséra, kterého se může přidržovat buď za nadloktí nebo pomocí provázku, gumy či šátku, hole …“ přibližuje akci organizátorka Zdena Jelínková. Veškeré dění bude pro účastníky komentované a individuálně tlumočené do znakového jazyka a dalších komunikačních systémů, které používají osoby s hluchoslepotou.

2011-logo-lormolympiadaLormolympiáda dává prostor osobám s hluchoslepotou předvést své fyzické schopnosti a dovednosti a také posilovat sportovního a kamarádského ducha. Na atmosféru 2. ročníku, který se konal v roce 2009 ve Žďáru n. Sázavou, vzpomíná jedna z účastnic, Dagmar Prošková: „Výkony soutěžících byly obdivuhodné a překvapivé, např. Milan Koklar předčil ženy ve skoku přes švihadlo, skočil nejvíce do dálky a odnesl si i za další disciplíny celkem čtyři medaile   byl právem nazván sportovcem roku. Loňský šachový vítěz Jiří Schneider bravurně obhájil zlato v šachovém turnaji, celkem bylo rozdáno 22 medailí a diplomů, Lormolympiáda proběhla ve velmi přátelském a soutěžním duchu.“

Další informace k Lormolympiádě lze získat na telefonním čísle 777 764 191, emailu info@lorm.cz. Sdružení LORM je u nás jediným registrovaným poskytovatelem sociálních služeb pro hluchoslepé v České republice. Významným zdrojem informací o tomto těžkém zdravotním postižení jsou webové stránky www.lorm.cz.

Lormolympiáda se koná díky laskavé podpoře Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.

2011-lormolympiada-vyber