Tiskové zprávy 4. ročníku Lormolympiády

23. 9. 2013

Seznam tiskových zpráv:


23. září 2013

Na letošní Lormolympiádě si většinu medailí rozdělili tři hluchoslepí borci!

2013-lo-behDvacet pět hluchoslepých sportovců bojovalo o víkendu ve Vyškově na 4. ročníku Lormolympiády. Největší počet medailí v sedmi atletických disciplínách opět vybojoval hluchoslepý Milan Koklar z Českých Budějovic, celkem si domů odvážel 4 zlaté a 3 stříbrné medaile. Velkým překvapením a černým koněm letošní Lormolympiády však byl Ladislav Holba z Ostravy, který se soutěže zúčastnil poprvé a celkem vybojoval 3 zlaté medaile a 4 stříbrné. Třetím favoritem byl Václav Fišer z Opavy, který 4x uspěl na třetím místě. Dvě stříbrné medaile si ve smíšených disciplínách vybojovaly i ženy – Božena Valenová za skok z místa a Lenka Křepinská v disciplíně sedy – lehy. Jiří Schneider z Plzně již počtvrté obhájil své prvenství v šachovém turnaji. Celkem se v neděli během slavnostního ceremoniálu rozdalo 24 medailí, letos nově byli hodnotnými cenami oceněni i sportovci, kteří uspěli na 4. „bramborovém“ místě. Celostátní sportovní soutěž osob se zrakovým a sluchovým postižením různého stupně pořádalo občanské sdružení LORM. S ohledem na studené a podmračené počasí se sportovalo v tělocvičně základní školy Letní pole ve Vyškově.

2013-lo-vasek2013-lo-milan„Čtvrtý ročník Lormolympiády se opět nesl ve skvělé atmosféře, hluchoslepí sportovci se nechali vyburcovat k neuvěřitelným sportovním výkonům a vyzkoušeli si dokonce i novou disciplínu, hod raketkami,“ komentuje 4. ročník Mgr. Petra Zimermanová, ředitelka o.s. LORM. „Každý se nechal strhnout atmosférou soutěže a za hlasitého povzbuzování, ovací a potlesku diváků dával do svých výkonů úplně všechno. S medailí nebo bez, každý účastník se stal vítězem 4. ročníku,“ doplňuje svá slova Zimermanová. Účastníci kromě sportování využili bohatého kulturního a společenského programu, v pátek večer mezi hluchoslepé sportovce zavítali šermíři ze skupiny historického šermu Buhurt, sobotní sportovní klání vyvrcholilo tanečním večírkem.

lormolympiada-logo-malePodmínky u jednotlivých soutěží byly přizpůsobeny hluchoslepým sportovcům. Průvodci a traséři zajišťovali bezpečnost sportujících účastníků, veškeré dění měli přítomní komentované prostřednictvím megafonu a individuálně tlumočené do znakového jazyka a dalších komunikačních systémů, které používají osoby s hluchoslepotou. Smyslem celé soutěže je povzbudit u hluchoslepých sportovního ducha, vzájemnou toleranci a přátelství. Kompletní informace k Lormolympiádě i předchozím ročníkům lze najít na www.lorm.cz.

Výsledky 4.  ročníku

Disciplína 1. místo 2. místo 3. místo
Běh na 30 metrů s trasérem Ladislav Holba Milan Koklar Václav Fišer
Hod medicimbálem Milan Koklar Ladislav Holba Ladislav Čureja
Hod raketkami Milan Koklar Ladislav Holba Václav Fišer
Dřepy Ladislav Holba Milan Koklar Václav Fišer
Skok z místa Milan Koklar Ladislav Holba Božena Valenová
Sedy – lehy Milan Koklar Ladislav Holba Lenka Křepinská
Kliky Ladislav Holba Milan Koklar Václav Fišer
Šachy Jiří Schneider Jan Kessner Petr Veselý

Lormolympiáda se konala díky laskavé podpoře Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška. Speciální DÍK patří občanskému sdružení Velký vůz za bezplatné zapůjčení megafonu.


17. září 2013

Hluchoslepí sportovci poměří o víkendu své síly na Lormolympiádě ve Vyškově!

2011-lo-sportO nadcházejícím prodlouženém víkendu se sjedou na Moravě hluchoslepí borci, aby si zasoutěžili a pobavili se na Lormolympiádě. Od 19. do 22. září 2013 pořádá sdružení LORM v hotelu Dukla ve Vyškově již čtvrtý ročník celostátní sportovní soutěže pro hluchoslepé. Letos se do Lormolympiády přihlásilo dvacet šest zájemců, kteří budou v sobotu 22. září dopoledne soutěžit o medaile na atletickém oválu v areálu Základní školy Vyškov – Letní pole, a to hned v sedmi disciplínách: běhu na 50 metrů s trasérem, hodu diskem, vrhu koulí, hodu granátem, skoku do dálky z místa, hodu oštěpem a vytrvalostním běhu s trasérem. Tradiční osmou disciplínou je hra v šachy. V případě deště proběhne Lormolympiáda ve školní tělocvičně v přizpůsobených disciplínách. Účastníci se mohou těšit na bohatý kulturní a společenský program.

2011-lo-kolazLormolympiáda dává prostor osobám s hluchoslepotou předvést své fyzické schopnosti a dovednosti a také posilovat sportovního a kamarádského ducha. A jak na předchozí ročníky vzpomíná medailista Milan Koklar, sedminásobný zlatý medailista z posledního třetího ročníku soutěže v roce 2011? „Své první Lormolympiády jsem se zúčastnil v roce 2009, získal jsem nějakou tu medaili, ale byl jsem, přiznávám, zničený. Předem jsem nevěděl, co mne čeká. Dva roky jsem se věnoval zlepšení tělesné kondice. Vyplatilo se, na své druhé Lormolympiádě ve Vyškově jsem nebyl tak vyčerpaný, byl jsem ve výborné formě.“ Už tuto sobotu ve Vyškově se ukáže, zda hluchoslepý borec z jižních Čech najde na čtvrtém ročníku silné soupeře!

Podmínky u jednotlivých disciplín budou opět uzpůsobeny možnostem hluchoslepých sportovců. „Například při běhu bude mít každý závodník svého traséra, kterého se může přidržovat buď za nadloktí nebo pomocí provázku, gumy či šátku, hole…“ přibližuje akci organizátorka a metodička ze sdružení LORM Zdena Jelínková. Průvodci a traséři zajišťují bezpečnost sportujících účastníků, veškeré dění je pro přítomné komentované prostřednictvím megafonu a individuálně tlumočené do znakového jazyka a dalších komunikačních systémů, které používají osoby s hluchoslepotou.

lormolympiada-logo-maleDalší informace k Lormolympiádě i předchozím ročníkům lze získat na webových stránkách www.lorm.cz/cs/hluchoslepi/lormolympiada/, na telefonním čísle 777 764 191 a e–mailu info@lorm.cz. Sdružení LORM je u nás jediným registrovaným poskytovatelem sociálních služeb pro hluchoslepé v České republice. Významným zdrojem informací o tomto těžkém zdravotním postižení jsou webové stránky www.lorm.cz.

Lormolympiáda se koná díky laskavé podpoře Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.logo-nadacni-fond-svetluska


10. září 2013

Hluchoslepí sportovci již trénují na 4. ročník Lormolympiády!

lormolympiada-logo-malePřesně sedm zlatých medailí vybojoval hluchoslepý Milan Koklar z Českých Budějovic na předchozím 3. ročníku Lormolympiády v roce 2011. Najde hluchoslepý borec z jižních Čech na letošním čtvrtém ročníku soupeře? V polovině září se do Vyškova na Moravu sjedou hluchoslepí sportovci z celé republiky, aby si zasoutěžili a poměřili své síly na celostátní soutěži.

Od 19. do 22. září 2013 pořádá sdružení LORM v hotelu Dukla ve Vyškově již čtvrtý ročník celostátní sportovní soutěže pro hluchoslepé. Letos se do sportovní akce přihlásilo dvacet šest zájemců, kteří budou soutěžit o medaile na atletickém oválu v areálu Základní školy Vyškov – Letní pole, a to hned v sedmi disciplínách: běhu na 50 metrů s trasérem, hodu diskem, vrhu koulí, hodu granátem, skoku do dálky z místa, hodu oštěpem a vytrvalostním běhu s trasérem. Tradiční osmou disciplínou je hra v šachy. V případě deště proběhne Lormolympiáda ve školní tělocvičně v přizpůsobených disciplínách. Účastníci se mohou také těšit na bohatý kulturní a společenský program.

2013-mozaika-loLormolympiáda dává prostor osobám s hluchoslepotou předvést své fyzické schopnosti a dovednosti a také posilovat sportovního a kamarádského ducha. A jak na předchozí ročníky vzpomíná medailista Milan Koklar? „Své první Lormolympiády jsem se zúčastnil v roce 2009, získal jsem nějakou tu medaili, ale byl jsem, přiznávám, zničený. Předem jsem nevěděl, co mne čeká. Dva roky jsem se věnoval zlepšení tělesné kondice. Vyplatilo se, na své druhé Lormolympiádě ve Vyškově jsem nebyl tak vyčerpaný, byl jsem ve výborné formě. Moc děkuji vedení, že tentokrát vybrali atletické disciplíny, které mně sedly. Areál základní školy byl pěkný a tým vedení měl vše bezvadně připravené.“

Podmínky u jednotlivých disciplín budou uzpůsobeny možnostem hluchoslepých sportovců. „Například při běhu bude mít každý závodník svého traséra, kterého se může přidržovat buď za nadloktí nebo pomocí provázku, gumy či šátku, hole…“ přibližuje akci organizátorka a metodička ze sdružení LORM Zdena Jelínková. Průvodci a traséři zajišťují bezpečnost sportujících účastníků, veškeré dění je pro přítomné komentované prostřednictvím megafonu a individuálně tlumočené do znakového jazyka a dalších komunikačních systémů, které používají osoby s hluchoslepotou.

Další informace k Lormolympiádě lze získat na telefonním čísle 777 764 191, e-mailu info@lorm.cz. Sdružení LORM je u nás jediným registrovaným poskytovatelem sociálních služeb pro hluchoslepé v České republice. Významným zdrojem informací o tomto těžkém zdravotním postižení jsou webové stránky www.lorm.cz.

Lormolympiáda se koná díky laskavé podpoře Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.logo-nadacni-fond-svetluska