Za sedmnáctým splněným přáním z Budějovic do Boleslavi

7.5.2019

Agentura Grayling oslavila loni čtvrtstoletí na českém trhu a místo pořádání velkého večírku, po kterém by ráno zůstala jen kocovina, rozhodli se oslavit toto výročí jinak. Protože je jejich denním chlebem komunikace, nabídli naší organizaci, že za každý rok z těch pětadvaceti let splní jedno přání lidem postiženým hluchoslepotou. Komunikace a přístup k informacím jsou pro naše klienty, totiž každodenní výzvou. Spojili se proto s naším spolkem LORM – Společností pro hluchoslepé z.s.  Jak proběhlo splnění 17. přání?Foto 17. přání

V předposlední dubnový den jsme splnili sedmnácté přání, tentokrát panu Miloslavovi z Českých Budějovic. Ze sídliště Vltava jsme vyrazili na sever do města na Jizeře. Tam pan Miloslav, který je nyní zrakově i sluchově postižený, před zhruba 40 lety montoval legendární „Embéčka“ nebo „Stodvacítky“. Cílem naší cesty byla mladoboleslavská ŠKODA AUTO, kde jsme zavzpomínali na Miloslavova léta strávená u této největší české automobilky.

Dlouhá cesta díky nesčetným tématům k hovoru příjemně utekla. Po dobrém obědě jsme další čtyři hodiny strávili ve škodováckém muzeu, a hlavně ve výrobních halách. Průvodce Lukáš, kterého jsme měli jenom pro sebe, nás vzal do plně automatizované svařovny i k montážní lince. Ohromoval nás nejen svými znalostmi výrobních postupů a technickými detaily jednotlivých vozidel, ale především čísly. 385 – tolik například vyjede nových vozů z výrobní linky po jedné směně. Každou minutu tak v této továrně, kde jsme chodili ve žlutých vestách a pouze ve vyznačených koridorech, vzniknou dvě nová auta. Pan Miloslav byl unešený a neustále současnou výrobní linku porovnával se svými čtyřicet let starými zkušenostmi. Nejvíce ho zarazila čistota a pořádek, které všude okolo nás panovaly. Současným zaměstnancům také záviděl, že se pro žádné nářadí nebo kusy aut nemusejí ohýbat a nebolí je tak záda. Na druhou stranu je ale i trochu litoval, protože prý v takovémto pořádku a organizovanosti nemají šanci „se ulejt“.

Roboti, autonomní vozíky a neskutečná preciznost logistiky na nás nechaly hluboký dojem. Plní zážitků jsme se ještě vydali k bývalému bydlišti pana Miloslava. Zvonky u dveří nás ale mírně zklamaly, protože z bývalých obyvatel už tu asi nikdo nebydlí. I tak jsme měli radost, že jsme bývalou třídu Československo-sovětského přátelství (která se dnes jmenuje Jana Palacha) našli, a dokonce i konkrétní vchod.

Sladkou tečku za návštěvou Mladé Boleslavi jsme udělali u dobré kávy a moučníku. Na zpáteční cestě do jižních Čech jsme si s vitálním a dobře naladěným panem Miloslavem shrnuli své dojmy a probrali spoustu dalších témat.

Více o aktivitě 25 splněných přání si můžete přečíst zde: https://www.grayling.com/cz/cs/news/grayling_slavi_25_let_na_ceskem_trhu

Zdroj: https://www.grayling.com/cz/cs/news/za_sedmnactym_splnenym_pranim_z_budejovic_do_boleslavi