Hluchoslepí sportovci budou o víkendu bojovat o medaile na Lormolympiádě!

16. 9. 2019

2L1A7843 Praha, 16. září 2019: O nadcházejícím víkendu se do Kralup nad Vltavou sjedou hluchoslepí borci z celé republiky, aby si zasoutěžili na  Lormolympiádě. Od 20. do 22. září 2019 zde organizace LORM z.s. pořádá již sedmý ročník celostátní sportovní soutěže pro osoby s částečnou nebo úplnou ztrátou zraku a sluchu. V sobotu 21. září dopoledne budou přihlášení sportovci soutěžit o medaile na atletickém stadionu v areálu TJ Sokol Kralupy v šesti disciplínách: běhu na 50 metrů, vytrvalostním běhu, překážkovém běhu, vrhu koulí, hodu oštěpem a skoku do dálky z místa. V případě nepříznivého počasí proběhne Lormolympiáda v tělocvičně v přizpůsobených disciplínách. Účastníci se mohou také těšit na doprovodný společenský program.

2L1A7770Lormolympiáda není jen o výkonech a medailích, ale především o vzájemném respektu a přátelství! Atmosféru jedinečného sportovního zápolení mezi hluchoslepými vystihla účastnice hned prvního ročníku, paní Stanislava Kníchalová: „Všichni jsme byli Lormolympiádou doslova lapeni. Každý z nás se cítil borcem a určitě nám všem stouplo sebevědomí při hlášení výsledné délky hodu a času při běhu a ještě za hlasitého povzbuzování, ovací a potlesku diváků.“ Zkrátka na Lormolympádě závodí, fandí a vyhrávají všichni!

2L1A7933A jak to celé probíhá? Podmínky u jednotlivých disciplín jsou uzpůsobeny možnostem hluchoslepých sportovců. „Například při běhu má každý závodník svého traséra, kterého se může přidržovat buď za nadloktí nebo pomocí provázku, gumy či šátku, hole…“ přibližuje akci organizátorka a metodička ze spolku LORM Zdena Jelínková. Průvodci a traséři zajišťují bezpečnost sportujících účastníků, veškeré dění je pro přítomné komentované prostřednictvím megafonu a individuálně tlumočené do znakového jazyka a dalších komunikačních systémů, které používají osoby s hluchoslepotou. Lormolympiáda dává hluchoslepým prostor předvést své fyzické schopnosti, dovednosti a také posílit sportovního a kamarádského ducha.

Další informace k Lormolympiádě i předchozím ročníkům lze získat na webových stránkách https://www.lorm.cz/pro-hluchoslepe/nase-projekty/lormolympiada/, telefonu 777 764 191 a e-mailu info@lorm.cz. LORM z.s. je u nás jediným registrovaným poskytovatelem sociálních služeb pro hluchoslepé v České republice. Významný zdroj informací o tomto těžkém smyslovém postižení představují webové stránky www.lorm.cz.

NFCR+Světluška maleLormolympiáda se koná díky laskavé podpoře Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.