Hluchoslepí sportovci poměří o víkendu své síly na Lormolympiádě!

26. 9. 2022

O nadcházejícím víkendu se do Kralup nad Vltavou sjedou hluchoslepí borci z celé republiky, aby si zasoutěžili na  Lormolympiádě. V sobotu 1. října zde organizace LORM z.s. pořádá již osmý ročník celostátní sportovní soutěže pro osoby s částečnou nebo úplnou ztrátou zraku a sluchu. Přihlášení sportovci budou soutěžit o medaile na atletickém stadionu v areálu TJ Sokol Kralupy v šesti disciplínách: běhu na 50 metrů, vytrvalostním běhu, překážkovém běhu, vrhu koulí, hodu oštěpem a skoku do dálky. V případě nepříznivého počasí proběhne Lormolympiáda v tělocvičně v přizpůsobených disciplínách. Účastníci se mohou také těšit na doprovodný společenský program.

Atmosféru a přínos jedinečného sportovního zápolení mezi hluchoslepými vystihla účastnice téměř všech  ročníků, paní Dagmar Prošková: „Na každý ročník sportovního klání nás hluchoslepých se vždy moc těším. Vynechala jsem zatím jen jedenkrát, protože jsem byla s rodinou v zahraničí. Soutěživá jsem byla už jako dítě, míčové hry, hod „krikeťákem“, granátem, vrh koulí mi v průběhu školních olympiád nebyly cizí. Proto se přihlašuji na tyto disciplíny. Dobrým tréninkem je házení tenisáků mému vodicímu psovi. Nikdy jsem neměla možnost vzít do ruky oštěp a zkusit si jej hodit. Ale díky přízni počasí to byla jedna ze soutěžních disciplín a mně se podařilo vyházet si třetí místo. V roce 2019 jsme soutěžili společně s muži, o to cennější bylo i místo třetí ve vrhu koulí. Vyhrávají samozřejmě všichni zúčastnění a je moc fajn, když přijedou na Lormolympiádu i fandové, bez kterých by nebyla prima sportovní atmosféra. Už nyní se těším na další ročník, ať už jako fanda, či soutěžící.“

A jak to celé probíhá? Podmínky u jednotlivých disciplín jsou uzpůsobeny možnostem hluchoslepých sportovců. „Například při běhu má každý závodník svého traséra, kterého se může přidržovat buď za nadloktí nebo pomocí provázku, gumy či šátku, hole…“ přibližuje akci ředitelka ze spolku LORM Petra Zimermanová. Průvodci a traséři zajišťují bezpečnost sportujících účastníků, veškeré dění je pro přítomné komentované prostřednictvím mikrofonu nebo megafonu a individuálně tlumočené do znakového jazyka a dalších komunikačních systémů, které používají osoby s hluchoslepotou. Lormolympiáda dává hluchoslepým prostor předvést své fyzické schopnosti a také posílit sportovního a kamarádského ducha.

Další informace k Lormolympiádě i předchozím ročníkům lze získat na webových stránkách https://www.lorm.cz/pro-hluchoslepe/nase-projekty/lormolympiada/. LORM z.s. je jediným registrovaným poskytovatelem sociálních služeb pro hluchoslepé v České republice. Významný zdroj informací o tomto těžkém smyslovém postižení představují webové stránky www.lorm.cz.

Projekt je realizován za pomoci Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.