Šestnáctým přáním byl výlet do rodného města

7.5.2019

Agentura Grayling oslavila loni čtvrtstoletí na českém trhu a místo pořádání velkého večírku, po kterém by ráno zůstala jen kocovina, rozhodli se oslavit toto výročí jinak. Protože je jejich denním chlebem komunikace, nabídli naší organizaci, že za každý rok z těch pětadvaceti let splní jedno přání lidem postiženým hluchoslepotou. Komunikace a přístup k informacím jsou pro naše klienty, totiž každodenní výzvou. Spojili se proto s naším spolkem LORM – Společností pro hluchoslepé z.s. 
Jak proběhlo splnění 16. přání?

Foto 16. přáníZa dalším přáním, v pořadí šestnáctým, jsme se vydali do Olomouce za paní Janou, která si přála navštívit své rodné město Vsetín. Od dětství žije s kompletní slepotou a sluchovou vadou, se kterou jí pomáhá sluchadlo. Na každém kroku ji doprovází asistenční pes, královský pudl Arty, díky kterému se sice může snáze pohybovat mimo domov, ale dlouhá cesta by pro ně bez průvodce byla příliš komplikovaná.

Už od narození ji vychovávali dědeček s babičkou, se kterými vyrůstala v prostorách vsetínského divadla, pro které její dědeček pracoval. V dospělosti se vydala do Prahy, kde vystřídala několik profesí: pomáhala se starat o zvířata v útulku a pracovala jako telefonistka. Od malička ji provází láska ke zvířatům, a tak není překvapením, že i ona sama byla dlouho aktivní členkou ochránců zvířat. Na stáří se přestěhovala do Olomouce a volný čas ráda tráví s kamarádkou Hankou z Kroměříže, se kterou se seznámila, když obě hledaly spřízněnou duši.

S paní Janou a společníkem Artym jsme strávili krásný den, během kterého jsme navštívili pro ni již známá místa v malebném Valašsku. Procházkou jsme absolvovali i krátký výlet do minulosti, a zatímco jsme my paní Janu doprovázeli po současném městě Vsetín, ona nás provedla svými vzpomínkami na dětství a čas strávený s prarodiči. Hezkou vycházku jsme zakončili na zámku Vsetín, kde se nás ujala milá průvodkyně Hana, která nás provedla stálou expozicí Živá paměť regionu. Ve výstavě jsme se dozvěděli více z historie Valašska a paní Jana se na místě obzvláště radovala, když si mohla vyzkoušet, jak zní valašské pastevské zvony, které se dříve na Moravě používaly. Při svých cestách totiž u sebe nosí diktafon, na který si nahrává zvuky kostelních zvonů. To jí pomáhá lépe si uchovat vzpomínky na navštívená místa, podobně jako lidem slouží fotografie.

Při zpáteční cestě vlakem do Olomouce jsme si s paní Janou povídali už jako staří známí. Když jsme se vrátili do města, čekala na ni její kamarádka Hanka, která přijela na víkendovou návštěvu. Spolu si naplánovaly bohatý program a my při odjezdu věděli, že paní Jana zůstává v dobrých rukách.

Více o aktivitě 25 splněných přání si můžete přečíst zde: https://www.grayling.com/cz/cs/news/grayling_slavi_25_let_na_ceskem_trhu

Zdroj: https://www.grayling.com/cz/cs/news/sestnactym_pranim_byl_vylet_do_rodneho_mesta