Tiskové zprávy 6. ročníku Lormolympiády

11. 9. 2017

Seznam tiskových zpráv:


Hluchoslepí sportovci přijedou do Kralup bojovat o medaile na Lormolympiádě!

lormolympiada-logo-male

Foto LormolympiádaPraha, 4. září 2017: Na prodloužený víkend do Kralup nad Vltavou se sjedou už za pár dní hluchoslepí borci z celé republiky, aby si zasoutěžili na  Lormolympiádě. Od 7. do 10. září 2017 zde pořádá organizace LORM z.s. již šestý ročník celostátní sportovní soutěže pro hluchoslepé. Letos se do Lormolympiády přihlásilo dvacet tři zájemců, kteří budou v sobotu 9. září dopoledne soutěžit o medaile na atletickém oválu v areálu TJ Sokol, a to v šesti disciplínách: běhu na 50 metrů, vytrvalostním a překážkovém běhu s trasérem, vrhu koulí, hodu oštěpem a skoku do dálky. Tradiční sedmou disciplínou je hra v šachy. V případě deště proběhne Lormolympiáda v tělocvičně v přizpůsobených disciplínách. Účastníci se mohou také těšit na bohatý doprovodný kulturní a společenský program.

Foto LO 2Lormolympiáda však není jen o výkonech, tréninku, sáhnutí si na dno svých sil, průběžném udržování a navyšování fyzické kondice, medailích a diplomech, ale především a hlavně o vzájemném respektu a přátelství! Atmosféru jedinečného sportovního zápolení mezi hluchoslepými vystihla účastnice hned prvního ročníku, paní Stanislava Kníchalová: „Všichni jsme byli Lormolympiádou doslova lapeni. Každý z nás se cítil borcem a určitě nám všem stouplo sebevědomí při hlášení výsledné délky hodu a času při běhu a ještě za hlasitého povzbuzování, ovací a potlesku diváků.“ Zkrátka na Lormolympádě závodí, fandí a vyhrávají všichni! A jak to celé probíhá?

Podmínky u jednotlivých disciplín jsou uzpůsobeny možnostem hluchoslepých sportovců. „Například při běhu má každý závodník svého traséra, kterého se může přidržovat buď za nadloktí nebo pomocí provázku, gumy či šátku, hole…“ přibližuje akci organizátorka a metodička ze sdružení LORM Zdena Jelínková. Průvodci a traséři zajišťují bezpečnost sportujících účastníků, veškeré dění je pro přítomné komentované prostřednictvím megafonu a individuálně tlumočené do znakového jazyka a dalších komunikačních systémů, které používají osoby s hluchoslepotou.

Foto LO 4Do vybraných atletických disciplín se nám přihlásil dostatečný počet mužů a žen, a proto můžeme na přání samotných hluchoslepých sportovců opět oceňovat medailemi zvlášť ženy a muže,“ doplňuje Petra Zimermanová, ředitelka spolku LORM z.s. Lormolympiáda dává prostor osobám s hluchoslepotou předvést své fyzické schopnosti a dovednosti a také posilovat sportovního a kamarádského ducha.

Další informace k Lormolympiádě i předchozím ročníkům lze získat na webových stránkách https://www.lorm.cz/pro-hluchoslepe/nase-projekty/lormolympiada/, na telefonním čísle 777 764 191 a e-mailu info@lorm.cz. Sdružení LORM je u nás jediným registrovaným poskytovatelem sociálních služeb pro hluchoslepé v České republice. Významným zdrojem informací o tomto těžkém zdravotním postižení jsou webové stránky www.lorm.cz.

logo-nadacni-fond-svetluskaLormolympiáda se koná díky laskavé podpoře Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.

 

 


Hluchoslepí sportovci podali vyrovnané výkony na šestém ročníku Lormolympiády!

milan valenova

Praha, 11. 9. 2017: Dvacet tři hluchoslepých sportovců bojovalo o víkendu o medaile na 6. ročníku Lormolympiády na atletickém stadionu TJ Sokol v Kralupech n. Vltavou. V běhu na 50 metrů, vrhu koulí, hodu oštěpem a skoku do dálky poměřovali své síly ženy a muži v samostatných kategoriích, v běhu na 1 km a překážkovém běhu s trasérem se soutěžilo společně. Mezi muži proběhl očekávaný a napínavý souboj, ve kterém si šestadvacetiletý Adam Maršík z  Číměře u Jindřichova Hradce vybojoval 3 zlaté medaile, 2 stříbrné a 1 bronzovou, zatímco šestašedesátiletý Milan Koklar z Českých Budějovic obhájil 2 zlaté, 1 stříbrnou a 1 bronzovou medaili.

lenkaNejvětší počet cenných kovů mezi ženami vybojovala Božena Valenová z Prahy, celkem 3 zlaté a 2 stříbrné medaile. O další medaile se mezi sebou v atletických disciplínách podělili Karel Schmidt, Ladislav Čureja, Lenka Křepinská, Olga Pírková, Marcela Peterková a Eva Drozdová. Jiří Schneider z Plzně již pošesté obhájil své prvenství v šachovém turnaji, sedmé soutěžní disciplíně. Celkem se v sobotu večer během slavnostního ceremoniálu rozdalo 34 medailí.

lada1„Šestý ročník se opět nesl ve skvělé atmosféře, letošní Lormolympiáda byla napínavá a hluchoslepí sportovci se opět nechali vyburcovat k úžasným sportovním výkonům,“ komentuje 6. ročník Mgr. Petra Zimermanová, ředitelka LORM z.s. Podmínky u jednotlivých soutěží byly přizpůsobeny hluchoslepým sportovcům. Průvodci a traséři zajišťovali bezpečnost sportujících účastníků, veškeré dění měli přítomní komentované prostřednictvím mikrofonu a individuálně tlumočené do znakového a taktilního znakového jazyka a dalších komunikačních systémů, které používají osoby s hluchoslepotou. „S medailí nebo bez, každý účastník se stal vítězem Lormolympiády. Máme velikou radost, že se nám daří naplňovat smysl celé soutěže, a to podporovat u hluchoslepých osob sportovního ducha, vzájemný respekt a přátelství,“ doplňuje svá slova Zimermanová.

lormolympiada-logo-maleCelostátní sportovní soutěž osob se souběžným zrakovým a sluchovým postižením různého stupně pořádá organizace LORM – Společnost pro hluchoslepé z.s. Kompletní informace k Lormolympiádě i předchozím ročníkům lze najít na www.lorm.cz.

Výsledky 6. ročníku Lormolympiády 2017

Disciplína 1. místo 2. místo 3. místo
Běh na 50 metrů ŽENY Božena Valenová Lenka Křepinská Olga Pírková
Běh na 50 metrů MUŽI Adam Maršík Karel Schmidt Ladislav Čureja
Skok do dálky ŽENY Božena Valenová Lenka Křepinská Olga Pírková
Skok do dálky MUŽI Adam Maršík Milan Koklar Ladislav Čureja
Vrh koulí ŽENY Božena Valenová Marcela Peterková Eva Drozdová
Vrh koulí MUŽI Karel Schmidt Adam Maršík Milan Koklar
Hod oštěpem ŽENY Olga Pírková Božena Valenová Eva Drozdová
Hod oštěpem MUŽI Milan Koklar Adam Maršík Karel Schmidt
Běh na 1 km Milan Koklar Božena Valenová Lenka Křepinská Adam Maršík
Překážkový běh Adam Maršík Ladislav Čureja Lenka Křepinská
Šachy Jiří Schneider Martin Tarčinec Petr Veselý

logo-nadacni-fond-svetluskaLormolympiáda se konala díky laskavé podpoře Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.

spolecna