Tiskové zprávy 7. ročníku Lormolympiády

23. 9. 2019

Seznam tiskových zpráv:


Hluchoslepí sportovci budou o víkendu bojovat o medaile na Lormolympiádě! 

2L1A7843 Praha, 16. září 2019: O nadcházejícím víkendu se do Kralup nad Vltavou sjedou hluchoslepí borci z celé republiky, aby si zasoutěžili na  Lormolympiádě. Od 20. do 22. září 2019 zde organizace LORM z.s. pořádá již sedmý ročník celostátní sportovní soutěže pro osoby s částečnou nebo úplnou ztrátou zraku a sluchu. V sobotu 21. září dopoledne budou přihlášení sportovci soutěžit o medaile na atletickém stadionu v areálu TJ Sokol Kralupy v šesti disciplínách: běhu na 50 metrů, vytrvalostním běhu, překážkovém běhu, vrhu koulí, hodu oštěpem a skoku do dálky z místa. V případě nepříznivého počasí proběhne Lormolympiáda v tělocvičně v přizpůsobených disciplínách. Účastníci se mohou také těšit na doprovodný společenský program.

2L1A7770Lormolympiáda není jen o výkonech a medailích, ale především o vzájemném respektu a přátelství! Atmosféru jedinečného sportovního zápolení mezi hluchoslepými vystihla účastnice hned prvního ročníku, paní Stanislava Kníchalová: „Všichni jsme byli Lormolympiádou doslova lapeni. Každý z nás se cítil borcem a určitě nám všem stouplo sebevědomí při hlášení výsledné délky hodu a času při běhu a ještě za hlasitého povzbuzování, ovací a potlesku diváků.“ Zkrátka na Lormolympádě závodí, fandí a vyhrávají všichni!

2L1A7933A jak to celé probíhá? Podmínky u jednotlivých disciplín jsou uzpůsobeny možnostem hluchoslepých sportovců. „Například při běhu má každý závodník svého traséra, kterého se může přidržovat buď za nadloktí nebo pomocí provázku, gumy či šátku, hole…“ přibližuje akci organizátorka a metodička ze spolku LORM Zdena Jelínková. Průvodci a traséři zajišťují bezpečnost sportujících účastníků, veškeré dění je pro přítomné komentované prostřednictvím megafonu a individuálně tlumočené do znakového jazyka a dalších komunikačních systémů, které používají osoby s hluchoslepotou. Lormolympiáda dává hluchoslepým prostor předvést své fyzické schopnosti, dovednosti a také posílit sportovního a kamarádského ducha.

Další informace k Lormolympiádě i předchozím ročníkům lze získat na webových stránkách https://www.lorm.cz/pro-hluchoslepe/nase-projekty/lormolympiada/, telefonu 777 764 191 a e-mailu info@lorm.cz. LORM z.s. je u nás jediným registrovaným poskytovatelem sociálních služeb pro hluchoslepé v České republice. Významný zdroj informací o tomto těžkém smyslovém postižení představují webové stránky www.lorm.cz.

NFCR+Světluška male

Lormolympiáda se koná díky laskavé podpoře Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.


Medaile na Lormolympiádě rozdány, ať žijí hluchoslepí sportovci!

 Praha, 23. 9. 2019: Hluchoslepí sportovci bojovali o víkendu o medaile na 7. ročníku Lormolympiády na atletickém stadionu TJ Sokol v Kralupech n. Vltavou.  V běhu na 50 metrů, vrhu koulí, hodu oštěpem, skoku do dálky z místa, ve vytrvalostním běhu a překážkovém běhu s trasérem poměřovali své síly ve smíšených kategoriích.2L1A5686

Mezi borci proběhl očekávaný a napínavý souboj, ve kterém si osmadvacetiletý Adam Maršík z  Číměře u Jindřichova Hradce vybojoval všech 6 zlatých medailí v šesti atletických disciplínách, osmašedesátiletý Milan Koklar z Českých Budějovic získal celkem 4 stříbrné medaile a 1 bronzovou a Božena Valenová z Prahy dosáhla svými výkony na 3 bronzové medaile. Do souboje o medaile se zapojili také Ladislav Čureja se 2 stříbrnými a Dagmar Prošková se 2 bronzovými. Celkem se v sobotu večer během slavnostního ceremoniálu rozdalo 18 medailí.

2L1A5848„Sedmý ročník se opět nesl ve skvělé atmosféře, hluchoslepí sportovci se nechali vyburcovat k vynikajícím sportovním výkonům,“ komentuje 7. ročník Mgr. Petra Zimermanová, ředitelka LORM z.s. Podmínky u jednotlivých soutěží byly přizpůsobeny hluchoslepým sportovcům. Průvodci a traséři zajišťovali bezpečnost sportujících účastníků, veškeré dění měli přítomní komentované prostřednictvím mikrofonu a individuálně tlumočené do znakového a taktilního znakového jazyka a dalších komunikačních systémů, které používají osoby s hluchoslepotou. „S medailí nebo bez, každý účastník se stal vítězem Lormolympiády. Máme velikou radost, že se nám daří naplňovat smysl celé soutěže, a to podporovat u hluchoslepých osob sportovního ducha, vzájemný respekt a přátelství,“ doplňuje svá slova Zimermanová. Celostátní sportovní soutěž osob se souběžným zrakovým a sluchovým postižením různého stupně pořádá organizace LORM – Společnost pro hluchoslepé z.s. Kompletní informace k Lormolympiádě i předchozím ročníkům lze najít na www.lorm.cz.

Výsledky 7. ročníku Lormolympiády 2019

Disciplína 1. místo 2. místo 3. místo
Běh na 50 metrů Adam Maršík Milan Koklar Božena Valenová
Skok z místa Adam Maršík Milan Koklar Božena Valenová
Vrh koulí Adam Maršík Milan Koklar Dagmar Prošková
Hod oštěpem Adam Maršík Milan Koklar Dagmar Prošková
Vytrvalostní běh Adam Maršík Ladislav Čureja Milan Koklar
Překážkový běh Adam Maršík Ladislav Čureja Božena Valenová

 

NFCR+Světluška male
Lormolympiáda se konala díky laskavé podpoře Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.